Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Unie porodních asistentek Vás zve na kurz

Resuscitace novorozence

Navigace pro Akce

 

 

Termín konání: 3. února 2023, 9.30-18.00 (prezence od 9.00)

Místo konání: Pohled_pracoviště, Letohradská 16, Praha (mapa)

Lektoři:

MUDr. Vojtěch Bodnár

“Pracuji jako lékař na Novorozeneckém oddělení Fakultní nemocnice Olomouc od roku 2015, kdy jsem ukončil studium na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Naše oddělení je jedním ze sítě 12 perinatologických center v České republice, pečujeme o fyziologické novorozence a také o novorozence s jakoukoliv komplikací. Dosáhl atestace z Dětského lékařství i z Neonatologie. V současné době studuji Ph.D. studium s tématem Perinatální asfyxie. Absolvoval jsem kurz Newborn life support dle guidelines z roku 2015 pořádaný Evropskou resuscitační radou. Od roku 2018 se věnuji výuce porodních asistentek na Fakultě zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci, kde vyučujeme mimo jiné i resuscitaci novorozence.”

 

 

Mgr. Bc. Kristina Zemánková

porodní asistentka a psycholožka, více informací o Kristině najdete tady

 

 

 

 

 

Anotace:

Kurz je zaměřen jak na teorii, tak na procvičení jednotlivých technik nezbytných pro kvalitní první pomoc novorozenci se známkami poruchy poporodní adaptace.

Během teoretické části se naučíme vyhodnotit, zda právě narozené miminko potřebuje zvýšenou péči, ukážeme si, co je ještě v normě a co již ne, zopakujeme si fyziologii fetálního oběhu a změny, ke kterým po porodu dochází, vysvětlíme si, proč je vhodné nechat dotepat pupečník, naučíme se postup resuscitace nejen novorozence, ale i matky dle guidelines 2015. Řekneme si také, jaké pomůcky je vhodné mít, jak je používat a jak o ně pečovat.

Praktická část bude probíhat formou nácviku modelových situací (scénky) a jejich následného rozboru. Kromě osvojení dovedností zahrnutých v nejnovějším guidelinu se budeme věnovat i psychologickému pozadí této krizové situace – nácviku komunikace s rodiči dítěte a nácviku komunikace se záchrannou službou (v případě resuscitace v terénu). Vyzkoušet si jednotlivé role, dostat se do stresové situace už v rámci nácviku, to vše je důležité pro předpoklad dobrého zvládnutí resuscitace v praxi.

Účastnice po absolvování kurzu budou vědět, jaké jsou optimální podmínky pro adaptaci novorozence, jak rozpoznají poruchy adaptace novorozence, kdy je třeba novorozence pouze stimulovat a kdy už resuscitovat a jak resuscitovat v týmu a samostatně.

Připomínáme, že pro porodní asistentky platí povinnosti absolvovat 1x ročně školení v resuscitaci novorozence.

Účastnické poplatky:

Účastnické poplatky při platbě do 19. ledna (při platbě po 19. 1. 2022 je cena navýšena o 20 %):

jsem členka

nejsem členka

porodní asistentka

3900,-

4500,-

studentka porodní asistence, porodní asistentka na mateřské/rodičovské dovolené

3300,-

3900,-

ostatní4500,-

Účastnický poplatek zahrnuje: přípravu a administraci kurzu, lektorné, pronájem prostoru, tištěné materiály, certifikát o absolvování kurzu a občerstvení v průběhu kurzu. V ceně není zahrnut oběd.

Kapacita jednoho kurzu je 12 míst. Z toho důvodu jsou účastnické poplatky navýšené. Maximální počet studentek porodní asistence je 2.

Odborná garance:

Kurz je součástí celoživotního vzdělávání porodních asistentek a získal odbornou garanci pro porodní asistentky.

Jak se můžete přihlásit:

  • přednost v přihlašování mají do 17. 1. 2023 porodní asistentky a studentky porodní asistence s členstvím v Unii porodních asistentek

Důležité: pokud nejste členkou Unie porodních asistentek, ale máte zájem o členství, pošlete spolu s přihláškou na seminář i přihlášku ke členství a platí pro Vás jak přednost v přihlašování, tak výhodnější cena.

 

Přihláška na kurz

 

Vyplněnou přihlášku posílejte nejpozději do 27. 1. 2023. Vaše přihláška je závazná. Po odeslání přihlášky Vám do 5 dnů pošleme e-mail s informacemi o rezervaci místa a link k platbě kurzu přes e-shop. Smluvní podmínky najdete zde.

Případné dotazy a připomínky můžete směřovat na e-mail vzdelavani@unipa.cz.

V případě, že si přejete dostávat pozvánky na semináře e-mailem, vyplňte prosím tento formulář. Děkujeme.

 

Podívejte se, jak vypadaly minulé ročníky kurzu:

“Velkým přínosem mi byly modelové situace, díky nim jsem z kurzu odjížděla s pocitem, že resuscitaci ovládám.”

“Opět o něco hlubší vhled do problematiky, obohacení o zajímavé informace z praxe + sdílení zkušeností/postřehů ostatních zúčastněných/lektorek, posun v praktickém provádění KPR, možnost zažít si více zblízka potenciální reálné situace a svoji různou roli v nich – “osahat” si je alespoň trochu a uvědomit si, jak jsem v nich schopna fungovat, co je pro mne obtížné, nečekané apod.”

“Ukázka konkrétních modelových situací a jak se v nich má člověk/porodní asistentka zachovat. Postup jak pracovat v první minutě po narození dítěte, jaké všechny kroky musí v té minutě podniknout, než začne resuscitovat.”

“Dozvěděla jsem se spousty užitečných věcí. Na začátku kurzu jsem vůbec netušila jak se provádí resuscitace ani jak se zachovat v krizových situacích. Moc se mi líbila konverzace ke konci s paní Zemánkovou.”

“Z kurzu jsem si odnesla větší jistotu, že takovou situaci zvládnu a nemusím se bát, že jsem postupovala špatně a že mě zažalujou.”

“Perfektní teoretická část – prohloubení vědomosti i z pohledu lékaře výborné, nácvik ve skupinkách – simulace super!!!”

“Kurz mi přinesl oprášení teoretických znalostí a jistotu díky praktickému nácviku.”

“Jsem z kurzu nadšená. Poskytl mi jasné a srozumitelné informace k resuscitaci novorozence a také možnost vyzkoušet si ji v praxi prostřednictvím modelových situací. Zároveň mi dodal sebedůvěru a pocit, že v krizové situaci budu schopná novorozenci poskytnout odpovídající péči.”

“Kurz mi přinesl zlepšení praktických dovedností.”

“Kurz mi přinesl komunikaci s rodiči resuscitovaného dítěte a schopnost dokázat vysvětlit danou situaci. To byl pro mě stěžejní bod.”

“Praktický trénink komplexních situací, tj. ne jen izolované resuscitace, ale i komunikace a praktické uspořádání věcí a polohování dítěte a rodičů v realistických situacích. Návod k dalšímu tréninku a podpora spolupráce s kolegyněmi, rozdělení rolí v týmu.”

“Co dělat, když situace je “not so happy” nebo dokonce “bad”.

“Komunikace, příprava pomůcek / osušek ještě dřív než zazvoní zvonek.”

“Naučila jsem se zavádět vzduchovod a laryngeální masku.”

“Teď mám pocit, ze vím o resuscitaci mnohem víc a dokážu ji lépe zmenežovat.”

“Oživila jsem si teoretické znalosti.”

“Kurz mi přinesl nácvik resuscitace a novinky v guidelinech.” 


Ilustrační fotografie pochází z fotoarchivu UNIPA. Portréty lektorů z jejich osobních archivů. Děkujeme!

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010