Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Unie porodních asistentek Vás zve na webinář

Kiss syndrom a novorozenecká žloutenka

Navigace pro Akce

 

Termín konání: 21. května 2021

Místo konání: ONLINE na platformě ZOOM

Program:

10.00-13.00 Kiss syndrom s dětskou fyzioterapeutkou Zuzanou Štěpánkovou

13.00-14.00 Přestávka na oběd

14.00-17.00 Novorozenecká žloutenka s pediatričkou Marcelou Peremskou

Lektorky a anotace:

Mgr. Zuzana Štěpánková 

Vystudovala magisterský obor fyzioterapie na Fakultě tělesné kultury v Olomouci, v oboru pracuje přes 10 let. V rámci svého postgraduálního vzdělávání absolvovala řadu kurzů, jako jsou Dynamická neuromuskulární stabilizace dle Koláře, Vývojová kineziologie dle Vojty u hybných poruch v dětském věku, Terapeutický koncept BPP (Bazální posturální programy), Fit po porodu, Fit v těhotenství nebo Fyzioterapie u dysfunkce pánevního dna a inkontinence a další, které postupně utvářely její profesní směřování v oboru. Působí ve vlastní soukromé praxi.

Poslední dobou se s tímto termínem lze setkat v laické literatuře více než dříve. Nejde však ve skutečnosti o novou ani „moderní“ diagnózu, jak se mnohdy lze dočíst a lékařskou diagnózou vlastně není vůbec. Zkratka KISS syndrom je soubor příznaků funkční poruchy pohybového aparátu, které popsal v roce 1991 Dr. Biederman a v praxi fyzioterapeuta jsou tyto děti „denním chlebem“.

Jelikož se jedná o celý soubor příznaků, je vždy důležitá zejména pečlivá diagnostika, vyšetření miminka jak aspekčně tak palpačně a samozřejmě také anamnestická data, tedy pečlivý rozhor s maminkou o průběhu těhotenství, porodu, kojení atd. Miminka s KISS syndromem jsou popisována jako nespokojená, nespavá, plačtivá… Ne každé miminko, co pláče, ale trpí nutně KISS syndromem a platí to i naopak. Za KISS syndrom lze zaměnit i centrální poruchu stejně jako strukturální poruchu či poranění v oblasti kývačů hlavy nebo i kostěných struktur a tyto je nutné od funkční poruchy pohybového aparátu, jakou KISS syndrom je, jednoznačně oddělit a přizpůsobit tomu i terapeutický plán a postup. Je proto důležité stanovit příčinu obtíží a klinického obrazu.

Maminky velmi často spatřují viníka nepohody miminka v nedostatečném odchodu plynů a považují to buď za přirozené, nebo zkouší různé způsoby ovlivnění trávení miminka. Investují tak do kapek na zlepšení peristaltiky, odmítají podávat vit. D, nahřívají bříško, neúnavně nosí, nahrazují břišní lis polohou v klubíčku či aplikují rektální rourku. A přitom častým jmenovatelem těchto potíží může být právě šikmý krk či chcete-li, KISS syndrom.

Důležitá není jen diagnostika a stanovení příčiny, ale především včasné zahájení terapie. Čím déle vyčkáváme na spontánní úpravu, tím delší je poté terapie a problém zpočátku funkční a lokální se řetězí do celého těla miminka.

Na přednášce Vám sdělím své zkušenosti dětského fyzioterapeuta pracujícího i Vojtovou metodou s dětmi s šikmým krkem, obohatíme či zopakujeme vaše teoretické znalosti o ontogenetickém vývoji miminka, které jsou zapotřebí ke zhodnocení klinického obrazu novorozence a kojence v období zejména prvního trimenonu a seznámíme se s možnostmi terapie v praxi fyzioterapeuta.

MUDr. Marcela Peremská

Pediatrička pracující v Nemocnici Teplice především na oddělení fyziologických novorozenců, působí také v poradně pro rizikové novorozence (nejčastěji pro děti nedonošené a děti s nízkou porodní hmotností).

Přednáška o fyziologické a patologických žloutenkách, které se mohou vyskytnout u novorozence a kojence. Rozpoznání rizikových faktorů pro novorozenecký ikterus, hodnocení vývoje, indikace léčby (Hodrův-Poláčkův indikační graf), fototerapie a její možnosti. Další možnosti léčby (i ty z nedávné historie), se kterými se mohou rodiče setkat. Vliv kojení na novorozenecký ikterus. Vliv dotepání a pupečníku a milkingu při porodu na novorozenecký ikterus. Hemolytická nemoc novorozence.

Pro koho je webinář určen:

Primárně je webinář určen pro porodní asistentky a studentky porodní asistence.

Účastnické poplatky:

 jsem členka  nejsem členka
porodní asistentka

1000,-

1500,-
studentka porodní asistence,
porodní asistentka na MD/RD

700,-

1000,-

ostatní

1500,-

Důležité: pokud nejste členkou Unie porodních asistentek, ale máte zájem o členství, pošlete spolu s přihláškou na webinář i přihlášku ke členství a platí pro Vás výhodnější cena.

Účastnický poplatek zahrnuje: přípravu a administraci webináře, lektorné, certifikát o absolvování webináře v elektronické podobě, záznam pro účastnice webináře

Pokud víte, že se nebudete moci zúčastnit webináře, ale budete sledovat jen záznam, cena pro Vás platí stejná, jako kdybyste se webináře zúčastnila.

Pokud se nebudete účastnit webináře a máte tedy v plánu zhlédnout jen záznam a máte otázky na lektorky, napište nám je buď do přihlášky nebo na mail vzdelavani@unipa.cz před webinářem – lektorky se na otázky budou snažit odpovědět v rámci webináře, konzultace s lektorkami mimo webináři není součástí webináře. Účastnice webináře budou mít prostor na kladení otázek lektorkám přímo.

Odborná garance:

Webinář je součástí celoživotního vzdělávání porodních asistentek a získal odbornou garanci pro porodní asistentky.

Jak se můžete přihlásit:

Přihláška na webinář

Vyplněnou přihlášku posílejte nejpozději do 20. 5. 2021. Vaše přihláška je závazná. Po odeslání přihlášky Vám do 5 dnů pošleme e-mail s informacemi o rezervaci místa a fakturu k platbě. Smluvní podmínky najdete zde a Kodex ochrany osobních údajů UNIPA zde.

Případné dotazy a připomínky můžete směřovat na e-mail vzdelavani@unipa.cz.

V případě, že si přejete dostávat pozvánky na semináře e-mailem, vyplňte prosím tento formulář. Děkujeme.

Ilustrační fotografie pochází z webu Unsplash, portréty lektorek z jejich osobních archivů. Děkujeme. 

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010