13.3.2022

Ohlédnutí za UNIPA kurzem o bylinách s porodní asistentkou Annou Kohutovou

Přinášíme Vám krátké ohlédnutí za proběhlým UNIPA kurzem “Bylinky v péči o ženu v těhotenství, u porodu, po porodu a po předčasné ztrátě”, který se uskutečnil 26. února 2022 v Brně.

Kurzem provázela porodní asistentka Anna Kohutová.

Zúčastnilo se 17 žen z řad porodních asistentek, studentek porodní asistence i dul.

Dopoledne patřilo teorii, kdy jsme si povídali o tom, kdy a jak byliny sbírat, jak je sušit, skladovat, co z nich lze připravit,… Řeč tedy byla o tinkturách, macerátech, vaginálních napářkách, bylinných koupelích, obkladech, výluzích, odvarech, čípcích, mastech…

Následovala část zaměřená na popis účinků jednotlivých ženských bylin. Dozvěděli jsme se také, které byliny jsou v období těhotenství, porodu a šestinedělí kontraindikované.

Anička nám předala spoustu zajímavých bylinných receptů na konkrétní obtíže ženy procházející mateřstvím. Některým z nich jsme se věnovali také v odpolední praktické části, ve které jsme mimo jiné připravovali děhelové víno, šicí byliny, masážní bylinné měšce či bylinné směsi.

Myslíme si, že je skvělé, když má porodní asistentka možnost načerpat znalosti i z oblasti bylinkaření, neboť mohou hezky doplnit její pestrou paletu nefarmakologických úlevových a podpůrných prostředků v péči o ženu a dítě. Rádi bychom i příští rok věnovali tomuto tématu v našem vzdělávacím plánu opět prostor. 

 

A co o kurzu řekly účastnice?

“Celkově byl kurz pro mou práci velmi přínosný, naučila jsem se vše od sběru bylin až po jejich zpracování. Velmi oceňuji, že byliny, o kterých jsme se učily, jsou základní, rostoucí téměř všude. Rozhodně využiji těchto znalostí pro sběr a přípravu bylin na různé čajové směsi, pro výrobu tinktur a olejů. Už si nejsem ohledně bylinek a jejich využití nejistá.” 

“Kurz mi dal ucelené informace ve smysluplném kontextu použitelné v praxi.”

“Vím, že se nemusím bát zkoušet bylinky.”

“Líbilo se mi využívání bylinek v lázeňských pytlíčcích.”

“Do praxe jsem si odnesla, kdy sbírat jaké bylinky (dle jejich cykličnosti).”

“Už vím, jak si vytvořit šicí bylinky a ty chci ve své praxi používat a do budoucna i tinktury, masti a čípky.” 

“Dozvěděla jsem se, jak řešit těhotenské problémy pomocí bylinek.”

 

A jak to na kurzu vypadalo? 

 

 

Sepsala Tereza Nožičková.


Pokud si přejete dostávat e-mailem pozvánky na naše vzdělávací akce, vyplňte tento formulář.

 

 

 

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010