21.11.2021

Lékařka, aktivistka a matka Amira Cerimagic z Bosny a Hercegoviny se soudí o možnost rodit doma s porodní asistentkou

V Bosně a Hercegovině v těchto dnech probíhá soudní případ Amiry Cerimagic – lékařky, aktivistky a čtyřnásobné matky, která své čtvrté dítě porodila doma, ačkoliv je péče u domácího porodu v této zemi zcela nedostupná.

Amira se pro porod doma rozhodla kvůli předchozím traumatickým zkušenostem z porodnice. Během těhotenství postupně oslovila všechny bosenské instituce, odpovědné za zdravotní péči v těhotenství a u porodu a žádala o porodní asistentku k domácímu porodu. Nebylo jí ale vyhověno, a tak si najala porodní asistentku z Velké Británie.

Se situací v Bosně se nespokojila a rozhodla se se svojí zemí soudit o možnost rodit doma s porodní asistentkou. Bosenské soudy ale její případ zamítly a tak v současné době připravuje stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Pokud by Evropský soud pro lidská práva uznal právo na možnost zajištění porodní asistentky k domácímu porodu, ovlivnilo by to samozřejmě všechny evropské státy včetně ČR.

Více informací můžete najít na: https://midwifery.cz/2021/08/10/rozhovor-s-amirou-cerimagic-o-porodni-asistenci-a-domacich-porodech-v-bosne-a-hercegovine/

Případ můžete finančně podpořit na: https://gogetfunding.com/legal-action-for-home-births-in-bosnia-and-herzegovina/?fbclid=IwAR0Gscyf1yz2s8fBvZfAG_dYcNVDKv–4D1r4yFnjp90o61H1uZ25Fw0We4

ke stáhnutí pdf support letter

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010