HNUTÍ ZA AKTIVNÍ MATEŘSTVÍ: SVĚTOVÝ TÝDEN RESPEKTU K PORODU

TISKOVÁ ZPRÁVA 9. května 2019

Česká republika se prostřednictvím Hnutí za aktivní mateřství, z.s. již od roku 2006 připojuje ke Světovému týdnu respektu k porodu, který letos připadá na 13. – 19. května 2019. Již po čtrnácté připravujeme Festival o těhotenství, porodu a rodičovství nabitý báječným programem, přednáškami, promítáním filmů a diskusemi pro rodiče i zdravotníky.

Letošní téma „MŮJ POROD, MOJE SÍLA” může znít jako provokace. „Těhotná Socha svobody jako ústřední postava tohoto ročníku se ale vůbec neodklání od odborných a vědecky podložených doporučení k ‚bio-eko-lesanskému’ pohodlí při porodu, jak by se mohlo zdát. Na rozdíl od některých zdravotníků totiž mezi těmito póly nevidíme nepřekonatelnou propast”, vysvětluje Lucie Ambrožová, ředitelka festivalu.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve svých aktuálních doporučeních definuje normální porod jako přirozený děj, který začne spontánně, probíhá svým tempem a je pouze pravidelně kontrolován. Do takového porodu pak doporučuje nezasahovat, jinými slovy zasahovat jen v případě potřeby (nikoliv zdravotníkova nutkání nebo zvyků). Měl by být jen kontinuálně odborně sledován. „České porodnictví se bezesporu za posledních dvacet let velmi zlepšilo, přesto u nás neexistuje ŽÁDNÁ porodnice, která by respektovala většinu odborných doporučení Světové zdravotnické organizace a oprávněné požadavky matek. Systémová změna by přitom prospěla nejen rodičkám a dětem, ale i zdravotníkům”, zdůrazňuje předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová.

WHO vydala svá doporučení pod názvem Péče v průběhu normálního porodu v roce 1999 (česky vydalo Ministerstvo zdravotnictví v roce 2002) a doplnila v roce 2018 Doporučeními pro péči během porodu pro dosažení pozitivní zkušenosti s porodem.

Co v Česku brání lepšímu nastavení porodnického systému péče? Proč je zde navzdory odborným doporučením do průběhu porodu stále zasahováno? Jaké síly hrají u porodu roli? Co mohou ženy udělat pro to, aby jim jejich porod nejenže síly neubral, ale bohatě je jimi zásobil?

Na tyto a další otázky budou 15. května od 19 hodin v rámci středeční ústřední festivalové debaty hledat odpověď lékař a zakladatel Centra porodní asistentce na pražské Bulovce Prof. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., právnička Mgr. Sandra Pašková, politička PhDr. Olga Richterová, Ph.D., odbornice na gender a sexualitu Msc. MA. Lilia Khousnoutdinova a předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová, která bude debatu moderovat.

Porod, i jak ho vidí WHO, může být skvělý, nabíjející, přirozený proces, který, pokud jako takový může proběhnout, ženu obdaruje nejen čerstvým, voňavým a zdravým novorozencem, ale k tomu i pořádnou porcí užitečných hormonů a úžasné energie, která ji může nabít pro krásné, ale dlouhé a náročné rodičovské období.

Další informace na:

www.respektkporodu.cz
Doporučení WHO
https://www.iham.cz/nabizime/informace/prirucka-who/

Lucie Ambrožová (725725448, lucie.ambrozova@iham.cz)
Petra Sovová (776 465 486, petra.sovova@iham.cz)

Hnutí za aktivní mateřství, z.s.
www.iham.cz

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010