Zadní postavení miminka

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den,
PA mi zjistila zadní postavení miminka v 31tt. Od té doby v něm miminko je. Celé těhotenství cvičím jógu, nacvičuji různé porodní pozice, snažím se dobře sedět, ležet a chodit. Momentálně jsem v 36tt a i přes všechna opatření, která od toho zjištění denně dělám (kolenoprsní poloha, kočičí hřbety, baby spinning polohy, prosívání bříška rebozem, sed pouze v předklonu nebo na míči s pohupováním a kroužením, leh pouze na boku s kojícím polštářem) se mi zatím nepodařilo miminko otočit. Máte pro mě ještě nějakou radu, jak miminko otočit? Jsem ještě objednaná k fyzioterapeutovi k posouzení stavu pánve (před mnoha lety zlomenina stydké, křížové kosti a kostrče). I vzhledem k této zlomenině mám z porodu v zadní pozici velký strach. Je to moje první miminko, podle odhadů by mělo být průměrně velké nebo spíš menší. Děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den,

 

děkujeme, že se obracíte na naši poradnu. Zjišťujete, jak by ještě bylo možné pomoci Vašemu miminku v otočení do předního postavení.

 

Píšete, že máte z porodu v zadní pozici velký strach. Ráda bych Vás podpořila a ocenila za to, že o svých obavách mluvíte a sdílíte je – to je první krok k tomu, aby se situace mohla změnit k lepšímu. I když je strach nepříjemná emoce, tak má i užitečnou funkci: mobilizuje nás k hledání řešení, jak si zajistit bezpečí a jistotu. Vidím, že velmi pilně zkoušíte všechny možné cesty, což je vědomý a zodpovědný postoj. Pokud byste chtěla, je možné sdílet své obavy i s porodními asistentkami na naší telefonické lince, můžeme společně porozumět tomu, co přesně strach spouští a hledat způsoby, jak mu čelit. Základem je vždy mít dobré informace o tom, jak porod probíhá, co například pomáhá miminku v tom, aby mohlo hladce projít porodními cestami. Dobře porodit lze i děťátko v zadním postavení, potřebuje jen delší čas a vy potřebujete mít ve všech dobách porodních volnost pohybu. Důležitou součástí je i to, abyste vnímala podporu a bezpečí ze strany personálu porodnice, případně od toho, kdo by Vás k porodu mohl doprovodit.

 

Velmi dobré řešení vidím v konzultaci s fyzioterapeutem, který pracuje s těhotnými ženami. Ten může posoudit, zda může úraz pánve působit nějaké porodní komplikace.

 

To, co dále můžete dělat sama:

  • vyzkoušet celou rebozo masáž (nejen jednotlivé techniky) – důležité je totiž, abyste dovolila svému tělu se celkově uvolnit  – napětí (které teď pochopitelně zažíváte) může přispívat k napětí v oblasti pánve a zmenšovat prostor, který má miminko pro otočení
  • zapojit techniku moxování – nahřívání akupunkturních bodů, které pak působí na energetické úrovni
  • využít i jiných technik, které napomáhají k uvolnění – například shiatsu masáž, kraniosakrální biodynamiku, vodní terapii Watsu
  • vázat bříško těhotenským šátkem – uvolníte tak přetížené děložní vazy a umožníte děloze dostat se do optimální polohy

 

Mám za to, že je také dobré si všímat, zda se díky úsilí, které vkládáte do snahy situaci změnit, nedostáváte do stavu chronického napětí a mentálního neklidu, které pak změně postavení miminka mohou paradoxně bránit. Je výborné, že se aktivně zajímáte o možnosti, jak miminku napomoci v pootočení a tak možná jen zbývá vyvažovat proces opačným přístupem: relaxovat, hledat zdroje pohody tak, aby tělo mohlo regenerovat a nabírat síly pro porod. 

 

Přeji Vám, abyste měla po vyšetření fyzioterapeutem jasné informace, jaký vliv má úraz pánve  a případné změny na postavení miminka a abyste pro sebe nalezla zdroje opory a klidu. Budete-li mít zájem, naše porodní asistentky jsou Vám k dispozici pro další konzultaci na telefonní lince Rodím v klidu www.rodimvklidu.cz.

 

Za poradnu Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

  • Andrea

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010