Wellness

Radí Vám: Martina SuchardováDobrý deň,
chcela by som si ísť oddýchnuť na hory do hotela s wellness. V tom čase budem v 27tt. Nakoľko na internete je možné nájsť najrôznejšie postoje k wellness v tehotenstve, od tých, ktoré väčšinu procedúr a atrakcií vrele doporučujú s prihliadnutím na momentálne pocity nastávajúcej mamičky, až po také, ktoré spochybňujú aj prínosnosť samotného plávania, rada by som sa opýtala na to, čo reálne je a čo nie je riziko (resp. aké riziko). Najviac ma zaujíma, aké riziká skutočne predstavuje sauna a vírivka. Otázkou by som sa zrejme vôbec nebola bývala zaoberala, keby ma známa pri spomenutí, ako sa teším konečne na nejakú aspoň menšiu dovolenku tváriac sa veľmi vážne nevystríhala, aby ma ani len nenapadlo liezť do vírivky. Saunu a vírivku totiž v istej podobe absolvujem na plávaní pre batoľatá s 8-mesačným dieťaťom – pri ukončení lekcie sú pustené trysky na niekoľkých miestach v bazéne, kde sa plávalo, čo je možné využiť a následne je možnosť ohriať a osušiť sa v suchej saune, ktorá je vyhriata na cca 50°C – ani by ma nenapadlo, že to môže predstavovať problém pre nenarodené dieťatko. Čo je skutočne problém? Teplota? Dĺžka pobytu v teplej vode/saune? Samotné prúdenie vody a tým pôsobiaca masáž? Môže tam byť skrytý problém, aj keď ja sa cítim v poriadku a nebadám žiadne závrate, nevoľnosť, ani zrýchlenie srdečnej aktivity?
Ďakujem.

 

Dobrý den,

z vašeho dotazu je zřejmé, že chodíte do bazénu se svým osmiměsíčním dítětem a na závěr se jdete osušit do vyhřáté sauny. Jste zdravá a těhotenství probíhá v pořádku. Z jistých zdrojů jste znejistěla a zajímají vás rizika v těhotenství spojená s plaváním, vířivkou a saunováním.

Z mého pohledu, je plavání velmi užitečný a prospěšný sport v těhotenství. Žena zároveň posiluje svou fyzickou kondici a vhodně relaxuje.  Z návštěvy bazénu byste neměla mít obavy, zvlášť, když je plavání vhodné i pro batolata. Potíž by mohla nastat po prochladnutí, kdy by mohla hrozit infekce močového ústrojí. Dalším rizikem by mohlo být to, že pokud jste dlouhodobě ve studených a mokrých plavkách, tak se mohou objevit vaginální infekce. Nejčastěji kvasinková infekce. Tomu se dá předejít výměnou plavek za suché.

V sauně byste měla dát hodně na své pocity. Pokud chodíte pravidelně, máte velkou výhodu, protože znáte své tělo a víte, jak reaguje. Pokud byste šla nárazově, radila bych nejprve v kratších intervalech a při nižší teplotě. Samozřejmě na každou ženu má jiné účinky. Riziko při saunování bych viděla hlavně na začátku těhotenství, kdy je oblast pánve hodně prokrvená a mohl by hrozit potrat. V druhém a třetím trimestru je sauna přínosná, hlavně z hlediska dobré imunity. Pokud žena saunování nezvládá, je ji na omdlení, nebo je rizikově těhotná (například hrozí předčasný porod), určitě bych ji saunu nedoporučila.

Vířivka v těhotenství je podobná plavání. Chodíte-li do bazénu s akreditací, je voda sledovaná, pak bych z bakteriálního hlediska riziko neviděla.

Martina Suchardová

porodní asistentka


Podpořte nás

Podpořte nás