Vyvolávání porodu

Radí Vám: Světlana FrancováJsem ve 41. týdnu a miminku se nechce na svět. V porodnici už mi chtějí porod vyvolávat. Je to opravdu nutné? Ráda bych, aby porod začal přirozeně, bez zásahů. Děkuji, Jarka.

Dobrý den, Jarko,

ptáte se, zda je nutné vyvolávat porod, pokud těhotenství pokročilo do 41. týdne, ráda byste si uchovala možnost přirozeného začátku porodu.

Lékaři mluví o porodu v termínu, pokud těhotenství trvá 38 až 41 + 6 týdnů. Pokud neznáme přesné datum početí, nemůžeme s určitostí říct, jak je těhotenství dlouhé. Pomocí ultrazvuku lze (nejlépe kolem 12. tt.) odhadnout termín porodu podle měření miminka, které se statisticky vyhodnotí. Jak se ale všichni můžeme přesvědčit každodenní opakovanou zkušeností, příroda nefunguje jen podle matematických výpočtů a přesných tabulek: má svůj řád, do kterého přirozeně patří i různé odchylky, variace, nepravidelnosti, kolísání. V termínu porodu se narodí jen velmi malý počet miminek.

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda mají lékaři nějaké varovné signály, které je vedou k rozhodnutí nabídnout Vám možnost vyvolat porod uměle. Takové řešení obvykle volí v případě některých komplikací, jako např. cukrovka. Je tedy důležité, aby Vám lékař vysvětlil, jaké důvody pro indukci porodu má a jaká jsou při této intervenci rizika. Lékař by měl komplexně posoudit Váš zdravotní stav, jak se daří miminku, vzít v potaz, jak byl stanoven předpokládaný termín porodu a zda se objevují známky blížícího se porodu (např. pokles bříška, připravenost děložního čípku, poslíčky (přípravné stahy dělohy), případně odchod hlenové zátky). A je na Vás, abyste se na základě jasných a srozumitelných informací rozhodla, zda chcete indukci podstoupit, zda pro Vás takové řešení situace představuje nějaký prospěch, anebo zda převažují spíše nevýhody či rizika.

Z hlediska psychologie porodu není dobré vytvářet na ženu před porodem žádný tlak. V mé péči jsou často ženy, které přicházejí z nemocniční poradny pro těhotné vystrašené, když jim lékaři po 41. týdnu těhotenství sdělují: „Pokud do 3 dnů neporodíte, tak budeme porod vyvolávat!“. Vnímají takové jednání jako nátlakové a stresující. Žena porod neumí vyvolat vůlí, měla by před porodem zažívat pocit klidu a pohody, uvolnit se co nejvíce. V tomto období jsou velmi účinné všechny formy relaxace, masáže, vodní terapie apod. Je také možné nahřívání akupunkturních bodů – moxování. Žena také může využít možnosti homeopatické léčby, která celostním způsobem ošetřuje jak projevy psychického nepohodlí, tak fyzické projevy nerovnováhy v organismu. Důležité je, aby žena připravující se na porod cítila podporu od všech, kteří jsou do celého procesu zahrnuti. Povinností zdravotnického personálu je zajistit ženě bezpečné a intimní prostředí pro klidný průběh porodu.

Přeji Vám klidný začátek přirozeného porodu, dopřejte si 2 x denně šálek čaje z malinovníku, o kterém tradiční porodní babičky říkaly, že usnadňuje porod a zkracuje 2. dobu porodní. Také můžete vyzkoušet olej z Pupalky dvouleté (obsahuje látky, ze kterých tělo vytváří hormon potřebný k porodu).

 

Za Poradnu Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

Odpovědi v poradně Rodím v klidu jsou zdarma. Abychom mohli provozovat poradnu i nadále, potřebujeme pomoc dárců. Staňte se jedním z nich. Podpořte porodní asistentky v poradně například darem v ceně kávy. Darovat můžete ZDE 


Podpořte nás

Podpořte nás