Tvrdnutí břicha a zkrácený čípek

Radí Vám: Michaela JurášováDobrý den,

ukončila jsem 27tt a již od 20tt mi více než desetkrát denně tvrdne děloha.

Někdy, když jsem unavená nebo po nějaké aktivitě, jindy, když ležím a jsem naprosto v klidu. Také mám pocit, že ve stoje mám břicho takové tvrdší a hodně mě táhne dolů.

Na ultrazvuku mi zjistili zkrácený čípek na 32mm a byl mi doporučen klidový režim, Magnesii lactici 2-2-2, Magnosolv 1-0-0, těhotenské vitamíny s hořčíkem a Utrogestan 0-0-2.

Strašili mě také hospitalizací s podáním kortikoidů a předčasným porodem. Chci se však zeptat, nemůžou mít tak vysoké dávky hořčíku negativní vliv na miminko? Četla jsem něco o hypotonii a mám strach. 

Děkuju za odpověď.

 

 

Dobrý den,

 

píšete, že jste ve 27.týdnu těhotenství a od 20. týdne Vám více než 10 x denně tvrdne děloha. Také píšete, že tvrdnutí pociťujete při aktivitě i v klidovém stavu.

 

Nemohu takto na dálku posoudit a zhodnotit Váš zdravotní stav, ale mohu Vám poskytnout následující informace a doporučit pro podporu bříška podpůrný pás nebo šátek rebozo.

 

Pokud máte pocit častého tvrdnutí dělohy, táhnutí bříška dolů, bylo by vhodné svůj stav zkonzultovat ještě s fyzioterapeutem nebo porodní asistentkou, která se v této oblasti orientuje. Ti by posoudili, zda není stav způsoben nerovnováhou svalů v těle, pomohli by případně rozvolnit vazy a svaly kolem pánve, bříška a v bedrech. Mohlo by Vám to ulevit od těchto nepříjemných stavů.

 

Ptáte se, zda vysoké dávky nemohou mít negativní vliv na miminko. Můžete být bez obav. Píšete, že Vám byl doporučen Magnessi lactaci, který obsahuje oxid hořečnatý a Magnosolv obsahuje uhličitan hořečnatý. Toto jsou formy hořčíku, které jsou hůře vstřebatelné a tudíž nehrozí jejich předávkování nebo by neměly mít velký vliv na děložní svalovinu.

 

Z přírodních zdrojů hořčíku skvěle funguje tzv. hořčík malát a koupele v epsomské soli. Jde o nejlépe vstřebatelné formy.

 

Také Floradix Magnesium obsahuje 2 formy lépe vstřebatelného hořčíku- glukonát hořečnatý a citrát hořečnatý.

 

Také je možné bříško potírat hořčíkovým olejem, který se dá koupit v DM nebo v lékárně, kde Vám ho připraví.

 

Léky a přípravky s hořčíkem je nutné vysadit nejpozději do 38. t.t., aby mohla děloha při porodu normálně pracovat. Hypotonie děložní je stav, kdy děloha nemá dostatečné svalové napětí.

 

Hospitalizace a podání kortikoidů je nutný krok v případě, že by hrozil předčasný porod. Chápu, že Vás tato představa vyděsila a je skvělé, že jste nám o svých obavách napsala a nezůstáváte na ně sama. Bylo by vhodné zbavit se napětí a stresu, abyste zůstala v psychické pohodě. 

O svých obavách můžete také mluvit s porodními asistentkami na lince Rodím v klidu, která je pro všechny těhotné ženy zdarma. Telefonní číslo je +420 228 229 143 a linka je dostupná v pondělí (9-12) a v pátek (15-18).

 

Přeji Vám, abyste své těhotenství prožila v klidu a bez stresu.

 

Za poradnu Rodím v klidu,

 

Michaela Jurášová

porodní asistentka


Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010