Test OGTT

Radí Vám: Martina SuchardováDobrý den, na testech z krve, které se dělají jako jedny z prvních v prvním trimestru jsem měla hraniční hodnotu glukózy 5,1 a na druhém odběru 5,0 a na základě těchto testů bych měla už nyní podstoupit test ogtt a pak znovu ve 24. týdnu. Lékařka mi ještě navrhla, že pokud si ogtt nebudu přát podstoupit odešle mne rovnou do diabetické poradny. Je to mé druhé těhotenství, v předchozím jsem podstoupila test ogtt a vše bylo v pořádku, nemám žádnou rizikovou diagnózu. Otěhotněla jsem poměry brzy, když bylo dceři 11měsíců. Nyní jsem v 10tt. Ještě před týdnem jsem ji kojila. Má otázka je zda je lepší ogtt podstoupit nebo odmítnout. Nevím, jak ke mě budou v poradně přistupovat, zda už rovnou že GD nebo to budou ještě nějak vyhodnocovat. Nechci mít zbytečně diagnózu GD, ale samozřejmě nechci ani nic podcenit pokud by se o GD skutečně jednalo. Hlavním důvodem, je pro mne že bych si přála ambulantní porod, což se obávám že s GD nebude možné. Děkuji.

Dobrý den,

Píšete, že jste měla hraniční hodnoty glykémie na začátku těhotenství. 5,0 je v normě, ale pokud se naměří 2x hodnota 5,1 je doporučeno test nedělat a rovnou ženu odeslat na diabetologii. V tom případě tam žena dostane glukometr a měří si pravidelně glykémii na lačno, hodinu a dvě po jídle. Stravuje se zdravě a sleduje se vývoj. Někteří lékaři, ale po odeslání na diabetologii, napíší do průkazky červeně GDM, i když jsou pak hodnoty vyrovnané a zcela v pořádku. Pokud byste test podstoupila, může být úplně v pořádku. Pak byste neměla v průkazce „diagnozu“.

Já jako porodní asistentka bych vám vždy v těhotenství doporučila racionální stravu s velkým obsahem zeleniny a ovoce a s minimálním množstvím rafinovaného cukru, ať už máte GDM nebo ne.

Problematiku testu OGTT jsem popsala zde.

Ambulantní porod je každý dřívější odchod z porodnice před 72 hodinami po porodu. Pokud byste měla diagnozu těhotenská cukrovka (GDM) v průkazce, nemusíte mít obavy, že byste nemohla jít s novorozencem dříve domů. Důležité je, že by budou hodnoty glykémie vyrovnané a v normě a že jste dobře kompenzovaná. A pokud byste vše srovnala jen stravou, jedná se o mírnou formu GDM a ani dítě pak není ovlivněno, a to byste mohla odejít hned z porodního sálu. Pokud byste ale měla potřebu v průběhu těhotenství nasadit léky nebo inzulin, doporučila bych vám zůstat v porodnici prvních 24 hodin, kdy se hlídá hladina glykémie u novorozence.

Martina Suchardová

  • Aneta

Podpořte nás

Podpořte nás
 

Aromaterapie v porodnické praxi

25. září - 26. září