Test na těhotenskou cukrovku

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobrý den, prosím o radu ohledně testu na těhotenskou cukrovku. Můj první porod v r. 2016 byl ukončen akutním císařským řezem, těhotenství bez komplikací, bez těhotenské cukrovky. Nyní prožívám své druhé, bezproblémové těhotenství a ráda bych porodila přirozeně. Čeká mě opět test na těhotenskou cukrovku. Pokud by se potvrdila těhotenská cukrovka, jak je to prosím s možností přirozeného porodu po předchozím SC? Je možné upřednostnit v této situaci jiné alternativy pro zjištění těhotenské cukrovky? Ještě by mě zajímalo, jak se staví porodnice k rozhodnutí matky nepodstoupit test na cukrovku, jestli se to dá nějak zobecnit. Budu moc ráda za odpověď. Nevím, na koho a kam se v této otázce obrátit. Děkuji.

 

Dobrý den,

ptáte se, zdali je možné porodit přirozenou cestou v případě, že jste po akutním císařském řezu a máte potvrzenou těhotenskou cukrovku. Dále se ptáte, zdali je možný jiný postup pro zjištění přítomnosti těhotenské cukrovky a jak se porodnice staví k tomu, když vyšetření v těhotenství nepodstoupíte.

Po císařském řezu je možné zvolit přirozenou cestu porodu vždy, pokud nebyl císařský řez indikován z důvodu nějakého závažného onemocnění matky (např. oční vada, odchlípnutí sítnice, atd.). Takže i v případě, že byste měla těhotenskou cukrovku, je možné pokusit se o přirozený vaginální porod. V případě, že by Vám byla cukrovka diagnostikována je potřeba dodržovat všechna doporučení diabetologa, aby byl tento stav kompenzovaný. Jedině tak je možné se vyhnout následkům diabetu na dítě-zejména pak jeho vysoké hmotnosti (makrosomii), který je u neléčené cukrovky typický, s následným výskytem dalších patologií u dítěte. Čekalo by Vás i důkladnější sledování u gynekologa a pravděpodobně by Vám bylo doporučeno porodit do termínu porodu, právě kvůli  případné velikosti miminka.

Co se týče alternativy vyšetření, není doposud žádné známo. Velmi často se dočtete, že je možné OGTT nahradit vyšetřením na glykovaný hemoglobin, ale není tomu tak. Tento údaj nás totiž informuje o dlouho trvající cukrovce v těle, u těhotných žen ve 24. týdnu i s těhotenskou cukrovkou tak tento údaj vychází zcela fyziologicky.

Pokud byste test odmítla, doporučuji Vám stravovat se střídmě. Ze stravy by měly být vyloučeny rychle vstřebatelné sacharidy s vysokým glykemickým indexem (slazené potraviny, jídla i nápoje, sladkosti, džusy, pivo, smažené produkty, pufované výrobky atd.). Výrobky bohaté na škrob a chudé na vlákninu (z bílé mouky, bílé rýže a brambor) je vhodné nahrazovat zejména zeleninou, podle individuální tolerance také celozrnnými variantami a luštěninou. Ovoce je vhodné omezit na 1-2 kusy/hrsti denně. Přednost má méně sladké ovoce. Obsah sacharidů může tvořit méně než 45% energetického příjmu – množství lze individuálně upravit za předpokladu dostatečného příjmu kvalitních bílkovin a tuků. Umělá sladidla nejsou v těhotenství doporučena z důvodu nedostatku informací o jejich bezpečnosti pro plod.

Velmi podrobné informace o testu na těhotenskou cukrovku a o samotné nemoci najdete zde. 

Postoj nemocnic k ženám, které nepodstoupily test na cukrovku, se nedá zobecnit a ani touto informací nedisponujeme. Dle mého názoru je to spíše o přístupu konkrétních lékařů a porodních asistentek, se kterými příjdete do kontaktu. Veškerý personál by však měl brát na vědomí, že se jedná o Vaše informované rozhodnutí, na které máte právo. I Česká gynekologicko porodnická společnost označuje tento test za doporučené vyšetření v těhotenství. Je tedy jen na Vás, zdali se rozhodnete ho podstoupit.

Přeji Vám, abyste prožila těhotenství i porod podle Vašich představ.

S pozdravem,

Mgr. et Bc. Michaela Dobrovolná

Registrovaná porodní asistentka

Koordinátor online poradny UNIPA

Pomohla Vám tato odpověď? Přispějte prosím na činnost poradny i UNIPA. Děkujeme

  • Iva

Podpořte nás

Podpořte nás