strach po těžkých porodech a trauma

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobrý den,
ráda bych poprosila o radu, mám za sebou dva porody, oba měly stejný scénář, praskla mi voda a následně se nic nedělo, porody mi vyvolávali po 24h a dostávala jsem i oxitocin a vyvolávací tabletky. První syn měl 4 kila a druhý syn se narodil špatně rotovaný obličejem nahoru, křížové bolesti byly opravdu velké a tlačila jsem více jak hodinu. U obou porodů jsem byla hodně šitá a ztratila jsem hodně krve, nástřih, u druhého ani šití nedrželo, jelikož popraskaly i staré jizvy a následně se objevila skulina 1,5 cm, která musela zarůst, bylo to velmi bolestivé a po obou porodech jsem měla bolesti a komplikace dlouhé měsíce. Nyní se mi má narodit třetí miminko a po zkušenostech mám větší strach, než u prvního porodu. Z druhého porodu jsem měla trauma více než dva roky, cítila jsem své selhání z toho, že ten porod byl tak náročný a nepostupoval, bohužel jsem měla smůlu i na porodní asistentku, která mě přímo během porodu místo podpory úplně podtrhla sebevědomí a řekla mi, že se nediví, že mi lékaři tlačili na břicho u prvního porodu, když já nejsem schopná (mé jediné přání u druhého porodu bylo, aby mi u porodu netlačili na břicho, první syn je autista a měl hematom po porodu na zadní straně hlavy, byly i obavy, že to může souviset).
Moc ráda bych u třetího porodu byla pozitivně naladěná a věříla, že i porod může být krásný, ale nevím jak na to, když zážitky mluví jinak. Mohu něco dělat i pro to, aby se třetí miminko narodilo správně rotované a lze předejít křížovým bolestem? Chůze a sezení na balonu u druhého porodu nepomohly. moc děkuji za radu

 

Dobrý den,

ptáte se, zdali se dá ovlivnit poloha dítěte před porodem a během porodu a jestli je možné předejít křížovým bolestem při porodu.

Velmi mě mrzí, že máte takhle negativní zážitky z Vašich dvou předešlých porodů a že se k Vám personál nemocnice choval tímto způsobem.

Nesnesitelné křížové bolesti, které u Vás probíhaly při prvním porodu, velmi často souvisí s polohou miminka. Polohu miminka před porodem i při porodu lze ovlivnit. Je však potřeba důkladně znát aktuální polohu miminka a podle toho se rozhodnout, jak dále postupovat-jestli využít fyzioterapeuta a nekterých cviků, nebo porodní asistentky s  Rebozo šátkem. Úprava polohy pak může předcházet i zmiňovaným křížovým bolestem.

Doporučuji Vám kontaktovat komunitní porodní asistentku, například z naší mapy. Můžete se s ní setkat již před porodem, bude Vám psychickou oporou, pomůže Vám zpracovat Vaše obavy, které vyplývají z Vaší zkušenosti z minulých porodů. Připraví Vás na porod, pomůže Vám sepsat porodní přání a může Vás i doprovodit do porodnice a být Vám po boku během celého porodu. Tam bude Vaši oporou, bude hájit Vaše přání a může Vám pomocí různých technik (již zmiňované Rebozo, aromaterapie, akupresury a jiných) pomoci i od křížových bolestí.

Přeji Vám, abyste našla porodní asistentku, která Vás podpoří a pomůže Vám prožít porod, který bude podle Vašich představ a proběhne s respektem, úctou a empatií ze strany personálu.

S pozdravem,

Mgr. et Bc. Michaela Dobrovolná

Koordinátor online poradny UNIPA

Pomohla Vám tato odpověď? Přispějte prosím na činnost poradny i UNIPA. Děkujeme

 

  • Jina

Podpořte nás

Podpořte nás