Rizikové těhotenství – utz a monitor plodu

Radí Vám: Adriana BažantováDobrý den, prosím o konzultaci. Jsem po IVF, aktuálně v 29tt. Mám za sebou dvě silná krvácení z hematomu ve 12tt a 14tt s hospitalizací. Vše dopadlo dobře, ale stále jsem hlídaná + klidový režim. V poradně mi dr pokaždé dělá utz. Nedávno, ve 26 tt, mám za sebou dvoje monitorování ozev miminka a podrobné ultrazvuky kvůli silnému tvrdnutí břicha (na pohotovosti v porodnici). Teď jsem ale slyšela, že kardiotokografie je pro plod ne úplně bezpečná a dělá se co nejpozději, až před porodem. Mně ji dělali ve 26tt dvakrát… Bohužel jsem teď propadla šílené panice, že jsem utz už od toho hematomu podstoupila tolik, plus ty dvoje ozvy ve 26 tt, že to mohlo miminku uškodit. Nemůžu se zbavit strachu, nespím, pořád na to myslím a jenom bych brečela, že jsem to nevěděla a přistoupila na to. Manžel mě uklidňuje, že lékaři vědí co dělají, že jsem paranoidní, ale hormony a strach mě ovládají. Prosím, jak je to se škodlivostí a opravdu mě na ozvy připojili moc brzy a nemělo by se to? Moc děkuji za informaci, hezký den, Anna.

 

Dobrý den paní Anno,

děkuji Vám, že se s důvěrou obracíte na naši poradnu. Píšete, že prožíváte rizikové těhotenství a byla jste dvakrát hospitalizovaná. Blahopřeji Vám k tomu, že krvácení z hematomu bylo zažehnáno. V současné době Vám však nejvíc leží na srdci možná škodlivost ultrazvuku pro miminko. Je vidět, že jste zodpovědná a nechcete nic nechat náhodě. Dokonce Vás vyděsila představa, že byste nechtěně ohrozila zdraví miminka podstoupením několika ultrazvukových vyšetření. Trápí Vás jednak časté ultrazvukové vyšetření a dále kardiotokograf (monitorování ozev miminka). Jak asi víte, sonda kardiotokografu, která snímá ozvy miminka, je ultrazvuková. Podíváme se tedy na to, co víme obecně o škodlivosti ultrazvuku na vyvíjející se plod.

Ultrazvuk je akustické  vlnění, jehož frekvence leží nad hranicí slyšitelnosti lidského ucha. Odborníci vědí, že ultrazvukové vlny procházející přes živé tkáně, v nich vyvolávají určité změny. Tento jev je dokonce využíván. Například ve fyzioterapii k léčení bolesti kloubů. Dlouhotrvající a intenzivní ultrazvukové záření poškozuje, a dokonce narušuje živé buňky. Ovšem dávky při předporodním nebo běžném gynekologickém vyšetření jsou sto- až tisícinásobně nižší. Lékařská diagnostika používá ultrazvukové vlny o frekvenci 1 až 18 MHz, které procházejí tělem a odrážejí se od jednotlivých orgánů. Předně je třeba říci, že ultrazvuk se v prenatální péči používá už od 60. let minulého století a za tu dobu nebyly odpovědně prokázány žádné jeho škodlivé následky. Potvrdit nebo vyvrátit škodlivý efekt ultrazvuku mohou jenom velice rozsáhlá bádání. Z etických důvodů je však výzkum léků nebo diagnostických metod (jako například ultrazvuk) na těhotných ženách znemožněn, může se provádět pouze na zvířatech. Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii České lékařské společnosti Jana E. Purkyně stanovila ve svém prohlášení jasné zásady používání ultrazvuku. Z nich vyplývá, že ultrazvuk má být používán s ohledem na bezpečnost vyvíjejícího se plodu, probíhajícího těhotenství i samotné pacientky. Lékaři se shodují na tom, že by se ultrazvuk neměl používat nadbytečně, tj. bez odůvodnění a to zejména v prvních 10 týdnech těhotenství. Věřím tomu, že lékaři, kteří Vám popisované ultrazvuky prováděli, k tomu měli pádný důvod.

Co se týče kardiotokografu, zde se používá ultrazvuková frekvence jen 1 až 3 MHz. Škoda, že nepíšete, kde nebo od koho jste dostala informaci o tom, že kardiotokografie není pro plod úplně bezpečná. Je pravdou, že se kardiotokograf běžně používá až od 36. týdne těhotenství, ale pokud je potřeba, lze ho samozřejmě použít i dříve. Sleduje se, zda se začíná děloha stahovat a jak na to případně miminko reaguje. Protože Vám tvrdlo břicho, bylo toto vyšetření na místě.

Chápu Vaše obavy, žijeme v době překotného vývoje techniky, kdy jsme vystaveni mnoha zařízením (od mikrovlnek, přes mobilní telefony až po wifi), jejichž škodlivost může být prokázaná až za mnoho let (jako tomu bylo třeba u rentgenového záření). Opatrnost je vhodná. Panice ale nepropadejte, je dobře, že Vás manžel uklidňuje. Má pravdu, když říká, že lékaři vědí, co dělají. Ultrazvuková diagnostika je v mnoha případech nenahraditelná. Klidný spánek a psychická pohoda je pro Vás v tuto chvíli nejdůležitější. Netrapte se tím, co bylo, protože teď už to stejně nezměníte. Pokud máte stále kvůli ultrazvuku obavy, soustřeďte se na to, jak předejít tvrdnutí břicha, abyste minimalizovala případné další kardiotokografické monitorování a ultrazvukové vyšetření. Dodržujte tedy klidový režim a myslete na svoji duševní pohodu (vyzkoušejte třeba aromaterapii, arteterapii nebo relaxační techniky). Pokud si budete chtít o svých obavách promluvit po telefonu, stačí zavolat na naši linku 228 229 143.

za tým poradny Rodím v klidu

Adriana Bažantová

porodní asistentka

  • Anna

Podpořte nás

Podpořte nás