Rizika ve vyšším veku

Radí Vám: Marie VnoučkováDobrý den, rada bych absolvovala ve 41 letech VBAC. Zajímá mě jak je to s rizikem přenášení, které se u rodiček nad 40let prý datuje už 40+0 a hrozí už od tohoto termínu riziko,ze přestane fungovat placenta. Da se prosím toto riziko snížit tím,ze se bude často sledovat průtoky pupecniku nebo je to záležitost okamžitá a placenta muže přestat fungovat “ z minuty na minutu”? Dekuji

Dobrý den,
zajímá Vás riziko spojené s vaginálním porodem po císařském řezu v 41 letech.
Předpokládaný termín porodu je orientační, proto se k němu připočítává interval plus, mínus 14 dní. Ten je považovaný za normální termín porodu.
Ženy po 40. roce věku mohou mít častější komplikace spojené s těhotenstvím a porodem, ale je možné, že spíš než se samotným věkem, komplikace souvisejí s nemocemi, které s věkem přibývají. Záleží tedy na Vašem stavu. Na anamnéze, na důvodech předchozího císařského řezu. Jak probíhá celé těhotenství atp.
Placenta je orgán, který si vytváří dítě během svého života ve Vašem těle, pokud se tedy miminko vyvíjí v děloze normálně, Vy jste zdravá, je pravděpodobnost, že placenta přestane náhle fungovat velice malá.
Pravidelné kontroly v těhotenství jsou vhodné a v době předpokládaného termínu a po něm také. Zdravotníci by Vás měli poučit a různé varianty péče nabízet podle Vašeho aktuálního zdravotního stavu, Vašich preferencí a na základě studií a klinických zkušeností. O všem by Vás měly informovat pravdivě. Vy se pak bude rozhodovat jakou péči využijete.
Mateřství po čtyřicítce má i své výhody. Je možné, že se o nich mluví méně než o těch rizicích. Doporučuji Vám přečíst si například tento článek.
Přeji Vám, aby žádné komplikace nenastaly a abyste v klidu porodila i ve Vašem věku.
Za linku Rodím v klidu
Marie Vnoučková
  • Radka

Podpořte nás

Podpořte nás