Respektující gynekolog Praha centrum

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobrý den,
ráda bych se zeptala na nějaké doporučení či tip na respektujícího gynekologa, který v rámci těhotenství nebude provádět ultrazvuky při každé návštěvě, bude respektovat, že nechci například absolvovat všechna vyšetření, dá se s ním domluvit, aniž by se na mě díval negativně, pokud bych měla nějaká přání, atd.
Zajímá mě lékař či lékařka na Praze 3, 1, 2, 10, 8 či 7.
Dále bych se také chtěla informovat, zda péče porodních asistentek v současné době stále není proplácena ze systému veřejného zdravotního pojištění?

Děkuji za zodpovězení

 

Dobrý den,

ptáte se na doporučení na respektujícího gynekologa, který by poskytoval respektující a vstřícnou péči na Praze 3, 1, 2, 10, 8 či 7. Dále se zajímáte o to, zda je péče porodní asistentky v těhotenství hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Podobný dotaz byl již v poradně zodpovězen, odkaz na něj naleznete zde. 

UNIPA nedisponuje seznamem vstřícných gynekologů, kteří poskytují odbornou péči. Vaše zdravotní pojišťovna by Vám měla na základě žádosti předložit seznam poskytovatelů péče v dané odbornosti a lokalitě. Stejně tak by mělo učinit Oddělení zdravotních služeb Magistrátu města Prahy. Všichni poskytovatelé zdravotnické péče získávají odbornou způsobilost dle zákonu 95/2004 Sb. Do jaké míry je jejich péče vstřícná můžete posoudit  pouze Vy a to na základě komunikace s nimi, nebo lze využít některých hodnotících webů.

Žádná vyšetření v těhotenství nejsou pro ženu povinná. Jsou to doporučená vyšetření, která doporučuje Česká gynekologicko porodnická společnost. Je však zcela na Vás, zdali je podstoupíte nebo ne. Pravděpodobně po Vás bude lékař chtít podepsat negativní revers (negativní informovaný souhlas), který musí doplnit o komentář všech možných rizik, které jsou s odmítnutým vyšetřením spojena. Je však potřeba to vnímat jako povinnost lékaře Vám rizika sdělit a ne jako jeho vyhrožování.

Porodní asistentka o Vás v těhotenství může pečovat samostatně pouze pokud je Vaše těhotenství fyziologické. Na základě vyhlášky MZČR 55/2011 porodní asistentka kromě jiného může:
diagnostikovat těhotenství, předepisovat, doporučovat nebo provádět vyšetření nutná ke sledování fyziologického těhotenství, sledovat ženu s fyziologickým těhotenstvím, poskytovat ji informace o prevenci komplikací; v případě zjištěného rizika předávat ženu do péče lékaře se specializovanou způsobilostí v oboru gynekologie a porodnictví .
Pokud byste chtěla, aby byla vyšetření hrazená z veřejného zdravotního pojištění, musí je předepsat lékař. Teoreticky můžete tedy chodit pouze k porodní asistentce, ale prakticky jsou veškerá vyšetření i veškerá péče propláceny pouze tehdy, když je provádí nebo indikuje lékař.
Seznam samostatně pracujících porodních asistentek naleznete zde.
Pokud bych Vám měla něco doporučit, myslím, že je nejvýhodnější chodit ke gynekologovi, který má ve své ambulanci porodní asistentky, které pečují o fyziologické těhotné. Můžete zkusit kontaktovat Obgyn, jestli tam byste našla péči, která by Vám vyhovovala. Samozřejmě možností je jistě víc.
Přeji Vám, abyste našla lékaře poskytujícího takovou péči, která je podle Vašich představ.
S pozdravem,
Bc. Michaela Dobrovolná
Koordinátor online poradny UNIPA
S využitím dotazu zpracovaného Marií Vnoučkovou.
  • Jana K 

Podpořte nás

Podpořte nás