První menstruace po šestinedělí

Radí Vám: Adriana BažantováDobrý den, měla bych dotaz, který přímo nesouvisí s porodem, nicméně: v poslední den šestinedělí jsem dostala silnou menstruaci, která je úplně jiná, než jsem byla doposud zvyklá – nepředcházely jí žádné bolesti a je neobvykle silná. Říkám si, jestli je to skutečně MS (plně kojím), ale žádné jiné problémy nemám, cítím se dobře. Poslední týdny jsem měla jiz velmi slabé, téměř minimální očistky. Je možné, že se průběh MS po porodu zcela změní? Je první MS po porodu obvykle silnější? Díky moc

 

Dobrý den,

 

těší mě, že se obracíte na naši poradnu. Váš dotaz je tu zcela na místě, protože porodní asistentky se zabývají otázkami ženského zdraví ve všech obdobích života. Blahopřeji Vám k narození dítěte a k úspěšnému zahájení kojení. Zajímá Vás, jestli může být první menstruace po porodu silnější (a bez předcházejících bolestí) než před otěhotněním. Vzhledem k tomu, že plně kojíte, si také nejste jistá, jestli se opravdu jedná o menstruaci. 

 

Doba, kdy se objeví první menstruace po porodu, je velice individuální. U nekojících žen to obvykle bývá v průběhu 6-8 týdnů po příchodu dítěte na svět. Kojící ženy opět menstruují většinou několik měsíců po porodu, kdy začínají s příkrmy, nebo po ukončení kojení. Některé kojící matky však mohou začít krvácet hned po šestinedělí. Více se můžete o tématu dočíst v tomto článku

 

Co se týče síly menstruace, ano, po porodu může být menstruace silnější (ale není to pravidlem). Pokud by krvácení zesílilo (víc než 1 prosáknutá vložka za hodinu) nebo by se přidala bolest či teplota, vyhledejte lékaře. Při silné menstruaci je dobré přijímat více železa ve stravě (spolu s vit. C, který podporuje jeho vstřebatelnost). Můžete si třeba natrhat pár kopřiv, zalít je převařenou horkou vodou, výluh za 10 minut přecedit, přidat pár kapek citronu a popíjet po doušcích. 

 

První menstruace po porodu může být jiná, než na jakou byla žena před porodem zvyklá. Může být bolestivější nebo naopak úplně bezbolestná. Mnohým ženám, které měly před otěhotněním například různé poruchy menstruačního cyklu, se cyklus upraví a často mají menstruaci méně bolestivou. Samozřejmě i zde ale platí, že je to u každé ženy individuální. 

 

Z Vašeho popisu vše nasvědčuje tomu, že se jedná o menstruaci. Předpokládám, že Vás v nejbližší době čeká kontrola u gynekologa po šestinedělí, která vše objasní. Gynekolog může ultrazvukem zkontrolovat, zda nezůstaly v děloze nějaké zbytky placenty po porodu, jak je děloha zavinutá zpět do své polohy a jak vypadají vaječníky. Rozhodně se svého lékaře nebo lékařky zeptejte na vše, co Vás zajímá.  

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Adriana Bažantová

porodní asistentka

  • J.B.

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010