Příspěvky pojišťoven na úhradu péče

Radí Vám: Petra KratochvílováDobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli na péči porodní asistentky alespoň částečně přispívají pojišťovny? Já jsem konkrétně u VZP. Co jsem zjišťovala, tak kompletní péče od začátku těhotenství přes porod a šestinedělí se vyšplhá na dost vysoké částky. Je tedy možné dostat nějaký příspěvek?
Děkuji za odpověď!

 

Dobrý den,
Vaše otázka, zda pojišťovny přispívají na péči porodní asistentky, je naprosto podstatná, neboť máte ústavně zaručené právo na bezplatnou zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.
Odpověď je  trochu složitější. Právní systém  ale  hlavně praxe spíše brání tomu, abyste měla péči porodní asistentky dostupnou a zároveň hrazenou z veřejného pojištění. Pojišťovny mají proplácet  tři návštěvy zpravidla po porodu. Má to ale jednu podmínku –  Váš gynekolog Vám musí dát doporučení k této návštěvní službě. Pro návštěvy po porodu může dát doporučení také lékař z porodnice, ve které porodíte. Bude to ale proplaceno jen v případě, že porodní asistentka, kterou si pozvete, má smlouvu s pojišťovnou. Zdravotní pojišťovny neuzavírají s porodními asistentkami smlouvy. Nejčastěji argumentují tím, že smlouvy mají s ambulantními gynekology. Je to trochu jak v románu Josepha Hellera Hlava XX.
Většina pojišťoven proplácí různou částkou předporodní kurzy a cvičení v těhotenství vedené zdravotnickým zařízením,  většinou i registrovanou porodní asistentkou. VZP také dává příspěvek na laktační poradenství a pomůcky ke kojení.
Pouze OZP v rámci sbírání kreditů proplácí větší částku (až 5000 Kč) na služby porodní asistentky.
Kontaktujte prosím Vaší pojišťovnu a požádejte jí o to, aby Vám péči porodní asistentky proplatila. Určitě nás bude zajímat co Vám pojišťovna odpoví.
S pozdravem
Petra Kratochvílová

Podpořte nás

Podpořte nás