Porod s IBD – ulcerózní kolitida

Radí Vám: Adriana BažantováDobrý den,
těsně před otěhotněním mi byla diagnostikována ulcerózní kolitida. Tudíž jsem ji nestihla zaléčit a celé těhotenství jsem v relapsu. Teď ke konci už jsem na wc co každé dvě hodiny někdy i méně. Moc informací ohledně tohoto tématu se na netu sehnat nedá, a na gastru ani na gynekologii mi v podstatě žádné informace poskytnuty nebyly. Lékaři ještě na mě koukali podivně, že mám obavy z porodu při téhle nemoci. Jelikož jsem prvorodička a ani jsem nikdy nepodstupovala žádný zákrok, nevím co mám očekávat a jsem z toho dost nervózní. Byl mi navrhnut císařský řez pro polohu koncem pánevním. Jak probíhá tedy péče po porodu o pacienty s touto nemocí v aktivní fázy? Uklidnily by mě alespoň nějaké informace. Mám obavy z toho, jak to zvládnu, když už teď mám občas co dělat, aby se mi nestala nějaká “nehoda” a bolí mě pořád břicho. Děkuji za odpověď. S pozdravem Romana

 

Dobrý den paní Romano,

těší mě, že jste se obrátila na naši poradnu. Píšete, že zanedlouho budete poprvé rodit a trápí Vás zánět tlustého střeva. Od lékařů máte málo informací, nemáte žádné zkušenosti s hospitalizací v nemocnici, tudíž se obáváte toho, co Vás čeká. Pro polohu koncem pánevním Vám gynekolog navrhl císařský řez. Nejprve bych se zaměřila na informace o ulcerózní kolitidě, dále bych se zmínila o tom, jaké máte možnosti, když je miminko v poloze koncem pánevním a na závěr odpovím na otázku jaká je péče o pacientky po porodu. 

Zánět střev

Máte pravdu, že optimální by bylo otěhotnět ve stádiu remise ulcerózní kolitidy. Píšete, že jste od začátku těhotenství v relapsu. Bohužel nepíšete, jestli berete nějaké léky, nebo dodržujete dietu. Váš ošetřující gastroenterolog by Vám měl doporučit léky, které je možné užívat i v těhotenství a následně v období kojení. Při zhoršení chronického stavu konzultujte s gastroenterologem další postup. Pokud s Vámi nekomunikuje, obraťte se na jiného lékaře, zde je mapa  gastroenterologických zařízení. Také můžete položit dotaz do poradny lékaře

Obecně se doporučuje vyhnout se kouření, alkoholu, kofeinu (káva) a teinu (černý a zelený čaj). Dodržovat pitný režim, ale vyhýbat se syceným nápojům s bublinkami. V akutní fázi nemoci je dobré vynechat potraviny s vysokým obsahem balastních látek (vlákniny). Mezi potraviny s nízkým obsahem vlákniny patří výrobky z bílé mouky (těstoviny, knedlíky, bílý chléb, sladké pečivo), maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Zde si můžete přečíst další informace o životosprávě při zánětu střev. 

Prožíváte fyzicky a psychicky náročné období. Před porodem a také pro zlepšení stavu zánětu střev je důležitá duševní pohoda. Můžete ji podpořit relaxačním cvičením, poslechem hudby, vším, co Vám dělá radost. 

Poloha koncem pánevním

Vaše chronické onemocnění není překážkou k vaginálnímu porodu. Váš lékař doporučil císařský řez kvůli poloze plodu koncem pánevním. Nevím, v jakém týdnu těhotenství jste, každopádně může se stát, že se miminko ještě samo otočí – někdy se tak stane jen chvíli před porodem. Můžete se pokusit tomu dopomoci polohováním (kočičí hřbety nebo leh na zádech s hodně podloženým zadečkem – třeba i třemi polštáři, po dobu 20 min). Mezi 36. a 38. týdnem těhotenství provádějí v některých porodnicích také zevní obrat miminka. Obrat provádí lékař manuálně přes stěnu břišní s ultrazvukovou kontrolou. Některé varianty polohy koncem pánevním lze rodit vaginálně, záleží na té které porodnici, jaký mají k těmto porodům přístup. Můžete tedy zavolat do více porodnic ve Vašem okolí a informovat se, jaké máte možnosti.   

Péče o pacientky po porodu

V porodnici během příjmu se zeptejte na vše, co Vás zajímá. Můžete si vybrat bezezbytkovou dietu. Když se Vám přihodí “nehoda” tak se nic neděje, personál porodnice je na to zvyklý. Po vaginálním porodu se vstává do sprchy s porodní asistentkou asi 2 hodiny po porodu a žena bývá soběstačná. Po císařském řezu je samozřejmě soběstačnost více omezená. Pacientka má zaveden močový katetr a první vstávání je většinou 12 hodin po operaci. Pokud byste potřebovala během té doby na velkou, sestra nebo porodní asistentka by Vám donesla mísu a vyprázdnila byste se vleže.  

 

Přeji Vám zlepšení komunikace na gastroenterologii a spokojenost s přístupem personálu v porodnici. Pokud byste chtěla, můžete si o Vaší situaci také popovídat s porodními asistentkami po telefonu – je možné nás kontaktovat na telefonické poradenské lince – telefon 228 229 143 (www.rodimvklidu.cz).

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Adriana Bažantová

porodní asistentka

 

  • Romana

Podpořte nás

Podpořte nás