Porod placenty

Radí Vám: Tereza ŘímskáDobrý den, v porodnici, kde chci rodit, je ve třetí době porodní podáván umělý oxytocin k porodu placenty jako prevence krvácení. Je to běžné ve všech porodnicích? Považujete tento zásah za opodstatněný? Chtěla jsem rodit bez umělých hormonu, ale nemám zdravotnické vzdělání, tak se bojím, ze se ohrozim, když oxytocin odmitnu. Děkuji.

 

Dobrý den,

ptáte se, zda je běžné ve všech porodnicích podávat rutinně oxytocin ve třetí době porodní a zda má jeho podání opodstatnění.
Ve všech porodnicích se umělý oxytocin po porodu miminka preventivně nedává. Jde o hormon, který způsobuje stahy dělohy, čímž se odloučí placenta. Podání umělého oxytocinu by mělo zkrátit třetí dobu porodní a zmírnit poporodní krvácení. Nejedná se však o přirozený proces. Přirozeně se oxytocin vyplavuje nejvíce právě těsně po porodu, dále pak při sání dítěte z prsu. Proto je nejlepší přirozenou prevencí okamžitý kontakt dítěte s matkou “skin to skin” a následné přiložení k prsu. Dostatečné vyplavování přirozeného oxytocinu podpoří i klid, teplo, ticho a vlídná atmosféra.

Aplikace umělého oxytocinu ihned po porodu předního ramínka nebo po porodu dítěte je opodstatněná zejména u žen s vyšším rizikem poporodního krvácení nebo u žen, které jsou ohrožené i malou ztrátou krve, například ženy s těžkou anémií.

Pokud si aplikaci oxytocinu nepřejete, nemohou Vám ho přes váš nesouhlas podat. Doporučuji sepsat si porodní plán, inspiraci můžete nalézt například zde, kde je zdarma kniha Těhotenství ke stažení zdarma. porodnímu plánu se věnuje kapitola 9, kde je i stručně a jednoduše vysvětlený význam přirozených hormonů, které v mateřství mají svoji roli.

S přáním krásného porodu,

Porodní asistentka Tereza Římská.

  • Lenka

Podpořte nás

Podpořte nás
 

Aromaterapie v porodnické praxi

25. září - 26. září