Porod KP a omotaná pupeční šňůra-prvorodička

Radí Vám: Petra Kratochvílová



Dobrý den,
jaké mám šance na spontánní porod KP, když má miminko současně omotanou pupeční šňůru kolem krku a já jsem prvorodička? Chtěla bych přirozený porod, ale už gynekolozka mi řekla, že to vidi spíš na císaře (což nechci, ale zároveň nechci ohrozit miminko). Momentálně jsem 36+2 TT. Miminko má dole pouze zadeček a nožky jinak natažené nahoru, což by jinak měla být ta lepší varianta KP. Miminko zřejmě bude větší po otci a mít přes 3,5 kg. Do císařského řezu mě tedy budou pravděpodobně nutit, ale já chci vědět, jestli je to opravdu tak nutné a rizikové nebo se mám zkusit bránit a trvat na svém, že to chci stejně zkusit?

 

 

Dobrý den,

ptáte se jakou máte šanci porodit vaginálně, když jste prvorodička, miminko je v poloze koncem pánevním, má omotanou šňůru kolem krku a očekáváte, že bude mít nad tři a půl kila.

Porod koncem pánevním se obecně považuje za rizikovější než porod hlavičkou. Někteří porodníci pak preferují císařský řez, zatímco jiní zase ženy povzbuzují k vaginálnímu porodu. Velmi záleží na jejich přístupu, zvyklosti dané porodnice i zkušenosti porodníků porodnice.

Při rozhodování o způsobu vedení porodu při poloze koncem pánevním je třeba zohlednit více faktorů. Pro většinu žen a většinu dětí je vaginální porod lepší variantou i s jeho riziky. Avšak i císařský řez, jakožto břišní operace, má svá rizika. Je vždy dobré o rizicích vědět a vyhodnotit, která varianta je v daném okamžiku pro Vás a Vaše dítě lepší.

Lékaři se často rozhodují dle doporučeného postupu České gynekologické společnosti, ve kterém je uvedeno, že kontraindikací k vaginálnímu porodu koncem pánevním je váhový odhad nad 3500 g u prvorodiček (což je Váš případ). Dále se zohledňuje celkový zdravotní stav matky i dítěte. Velmi záleží na přístupu, zvyklostech v dané porodnici i zkušenostech jednotlivých porodníků. Samotný fakt, že jste prvorodička není jednoznačnou indikací k císařskému řezu. Ani to, že je dítě koncem pánevním. Hmotnost nad tři a půl kila je diskutabilní (jedná se pouze o váhový odhad, kde může být odchylka až 400 g), protože se bude lišit přístup lékařů v jednotlivých porodnicích, dle jejich přístupu k doporučenému postupu vedení porodu. Pupeční šňůra kolem krku by neměla být jednoznačnou indikací pro císařský řez.

Pokud chcete rodit vaginálně, určitě to Vaší gynekoložce sdělte. Ona by Vás měla pravdivě informovat o rizicích obou možností, jak o porodu vaginálním, tak o porodu císařským řezem.

Rozhodnutí je vždy nakonec na Vás. Doporučila bych Vám ještě kontaktovat ambulanci porodního sálu porodnice, kde byste chtěla rodit. Doporučení registrujícího gynekologa o způsobu vedení porodu totiž není rozhodující. Závěrečné doporučení k způsobu porodu Vám podle vlastních výše popsaných individuálních přístupů sdělí lékaři konkrétních porodních sálů. Je možné také kontaktovat i jiného gynekologa pro druhý pohled na Vaši situaci, protože, jak jsem psala, názorová rozdílnost v této problematice je veliká.

Pokud nebude jednoznačná indikace k císařskému řezu, můžete začít rodit vaginálně. To zvyšuje Vaší šanci porodit přirozenou cestou. V případě komplikací je pak možné přistoupit k akutnímu císařskému řezu.

Přeji Vám, abyste našla podporu pro Vaše rozhodnutí.

S pozdravem,
Petra Kratochvílová
tel. 774 691 333

  • Weryk

Podpořte nás

Podpořte nás