Porod koncom panvovým po termíne

Radí Vám: Martina SuchardováDobrý deň som prvorodicka momentálne 3 dni po termíne teda 40+3 týždni. Babatko , chlapec je otočeny zadočkom, skúšala som cvičiť aj doktori skúšali dieťatko manuálne otočiť, ale nepodarilo sa. Našla som nemocnicu kde rodia aj deti koncom panvovým ale teraz skor ide o to do kedy je možné ešte čakať na spontánne začatie pôrodu lebo moje porodné cesty sú nezrelé . Doktori mi dávajú ešte čas ale upozornili ma že ak porodné cesty budú nadalej takto nezrelé ( tuhý Zatvoreny krčok 2.5 cm ) tak nebude mozné ani pôrod vyvolať ale budú ho musiet ukončiť cisárskym rezom. Zaujímal by ma Váš názor . Ďakujem

 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz. Ptáte se, dokdy je možné čekat na spontánní začátek porodu koncem pánevním.  Bohužel jsem z dotazu nezjistila, jestli jste prvorodička a nebo  jste již rodila.
Poloha koncem pánevním je poloha podélná, fyziologická, jen méně častá. Vyskytuje se asi v 7% případů. I v případě porodu koncem pánevním je dobré, aby porod začal samovolně a nebyl vyvoláván. Pokud porod začne sám  a bude mít svižný průběh, máte velikou šanci porodit vaginálně. Protože je to poloha fyziologická, doporučuje se, aby bylo těhotenství ukončeno v termínu 42+0, jako u porodu podélné hlavičkou. Bohužel lékaři začínají být po termínu lehce nervozní ( u prvorodiček více, neboť žena ještě nerodila), obávají se, aby  miminko nenabralo moc váhy. Přeci jenom porod koncem pánevním má jiná rizika nežli porod hlavičkou.
Píšete, že máte nezralé porodní cesty. To může mít dvě příčiny. Jednou z nich je špatně spočítaný termín (chybovost ultrazvuku, špatně zapamatované a nahlášené měsíčky, dlouhý cyklus, ovulace později), druhou to, že ještě miminko není k porodu připravené. Víme, že porod iniciuje plod a děloha reaguje na připravenost miminka. Ale měla byste také vědět, že to jak je připravený čípek neříká, kdy budete rodit. Porod se může rozběhnout každou hodinou, i když máte čípek tuhý a obráceně.
Doporučila bych vám obrátit se na nějakou komunitní porodní asistentku v oblasti, abyste spolu probraly termín porodu.
Odkaz na mapu porodních asistentek.
Přeji vám, abyste mohla porodit dle svých představ
Bc. Martina Suchardová
komunitní porodní asistentka

 

 


Podpořte nás

Podpořte nás
 

Holistická péče o jizvu

13. června | 8:00 - 17:00