Poloha koncem panevnim

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobry den,
pri prvnim tehotenstvi byl plod koncem panevnim, uspesne jsem podstoupila obrat zevnimi hmaty a rodila prirozene. Nyni jsem pdruhe tehotna a chtela bych se zeptat, jaka je pravdepodobnost, ze bude plod opet ulozen koncem panevnim. Dekuji moc za odpoved.

 

Dobrý den,

ptáte se, jaká je pravděpodobnost, že budete mít dítě i v druhém těhotenství v poloze podélné koncem pánevním v době kolem termínu porodu(PPKP).

Nejsou známy výzkumy, které by byly zaměřeny na výpočet pravděpodobnosti opětovného výskytu PPKP u dalších těhotenství. Pravděpodobnost je tedy stejná, jako u každého těhotenství-tedy 3-4%.

V případě, že máte pochybnosti o poloze miminka a máte obavy z toho, že byste musela opět podstoupit obrat zevními hmaty, doporučila bych Vám kontaktovat fyzioterapeuta (zabývajícího se péčí o těhotné ženy) nebo komunitní porodní asistentku ve Vašem okolí, kteří by Vám mohli poradit cviky, kterými se dá podpořit přirozené přetočení miminka, případně by Vám mohli poskytnout péči pomocí Rebozo šátku, pomocí kterého se dá také přirozenou cestou přesunout miminko do polohy hlavičkou.

 

Přeji Vám krásný zbytek těhotenství.

S pozdravem,

Mgr. Michaela Dobrovolná

Koordinátor online poradny UNIPA

  • Lucie

Podpořte nás

Podpořte nás