Placenta dole prektyva internal os

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobry den, bydlim v zahranici. Dnes jsem byla na ultrazvuku 20 tydnu tehotenstvi a bylo zjisteno, ze mam placentu dole. Napsali presne: placenta anterior (coz je zrejme ve predu?) Low placenta covers the internal os. Precetla jsem na netu, ze je to nebezpecne a dalsi desive veci. Chci se zeptat na vas nazor. Taky se bojim mozneho krvaceni, jak jsem si na netu precetla. Nekrvacim diky Bohu, obcas citim v dolni casti pichani u cipku a jakoby se dolni vazy delohy natahovaly takova naplata bolest jen kratka, ale chci se zeptat jak u tehle diagnozy muze krvaceni ohrozit miminko a jak se u krvaceni postupuje? A prosim o vas celkovy jazor a zkusenosti a take muzu brat Magnosol? (Take beru Aspirin 150mg ted momentalne v tehotenstvi , kvuli predesleho tehotenstvi- nizke vaze miminka 2790g 38tt)

 

Dobrý den,

jste ve 20. týdnu těhotenství a ptáte se, jestli při případném krvácení dochází k ohrožení miminka.

Lékař, který u Vás popisoval aktuální uložení placenty uvádí, že je placenta na přední děložní stěně a že překrývá vnitřní branku (děložní hrdlo). Z Vašeho dotazu jsem se ale nedozvěděla, jak rozsáhle placenta branku překrývá, případně jak moc je od branky vzdálená. V každém případě jste ještě v nízkém týdnu těhotenství. Jak  bude růst bříško a s ním i děloha, placenta se bude vytahovat spolu s ní nahoru. Je to jako byste si představila nafukovací balónek a udělala dole tečku. Když jej budete nafukovat, tak se postupně tato tečka bude posunovat směrem nahoru. mám takovou zkušenost, že pokud je placenta na přední stěně, vytahuje se mnohem rychleji a lépe, než jeli na zadní stěně. Princip je stejný, ale i na zadní stěně se placenta vytahuje mimo branku.

Ke krvácení by v této situaci mohlo dojít z toho důvodu, kdy by miminko sestoupilo níž do porodních cest a hlavičkou by utlačilo placentu. Ale v tak nízkém týdnu těhotenství je to spíše ojedinělá situace. Při krvácení v těhotenství je však potřeba ihned kontaktovat rychlou záchranou pomoc a transportovat se do nemocnice a to nejen v případě takhle uložené placenty. Může se jednat o akutní ohrožení Vás i miminka a je potřeba vše zkontrolovat. Jak by u Vás probíhala následná péče bohužel nevím, nemám informace ze zahraničí. Určitě by Vám byl proveden ultrazvuk a zhodnocení stavu placenty i miminka. Následně by pravděpodobně proběhla hospitalizace a sledování dalšího průběhu těhotenství. V nejakutnějším případě by bylo potřeba těhotenství ukončit císařským řezem, protože při masivnějším krvácení byste byla ohrožena Vy i miminko. Ale to jsou opravdu procenta případů.

Na závěr bych vás chtěla uklidnit, diagnóza v tak časném stadiu těhotenství není konečná, ve většině případu se ve 30.týdnu ukáže, že se placenta vytáhla. Pokud by byla stále blízko branky, dělá se UZ vyšetření až do termínu porodu, protože se děloha stále zvětšuje a placenta se posouvá. Nové poznatky jsou, že pokud je placenta vzdálená od vnitřní branky 20 mm, je možný vaginální porod. Pokud je mezi 11 – 20 mm, je dobré zvážit císařský řez.  Tomuto tématu se věnuje studie, kde mělo 29 žen placentu 11-20 mm od branky a císařský řez muselo podstoupit 31% žen, krvácení nastalo jen u 3% žen.

Přeji Vám bezproblémový průběh těhotenství i porodu.

Mgr. et Bc. Michaela Dobrovolná

Koordinátor online poradny UNIPA

Registrovaná porodní asistentka

Pomohla Vám tato odpověď? Přispějte prosím na činnost poradny i UNIPA. Děkujeme

 

  • Jasmin

Podpořte nás

Podpořte nás