Panický strach z porodu

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den,

chtěla bych vás moc poprosit o radu. Je mi 34 let a s manželem plánujeme založení rodiny, avšak bráni mi v tom opravdu panický strach z porodu (přirozeného). V dospívání jsem slýchala často od matky, jak jsem se nemohla narodit, jak jsem byla velké miminko a museli při porodu použít kleště, zvon atd. Mám z toho opravdu velký strach a bojím se, abych nakonec nešla za potrat a to i přes to, že si miminko přeji, ale bojím se, že mě strach přemůže. Vím, že bych se celé těhotenství stresovala a bála se s každým dalším dnem, kdy se porod bude blížit.  Bojím se tento problém řešit se svoji gynekoložkou, která by mě nejspíše považovala za hysterickou se slovy “to zvládnete”.

Nevíte prosím, jestli existuje někdo, s kým by se tento můj problém dal řešit/konzultovat ? Snažím se to řešit ještě před případným otěhotněním.

Mnohokrát děkuji

 

Dobrý den,

 

děkujeme za Váš dotaz, ve kterém zjišťujete možnosti, jak pracovat se strachem z porodu. Je velmi pozitivní, že se rozhodujete vědomě a aktivně hledáte možnosti, jak situaci změnit ještě před těhotenstvím.

Reakce, které se obáváte od své gynekoložky, opravdu bývá běžná odpověď, ale strach většinou nedokáže odstranit, naopak: většinou ještě zvýší osobní nejistotu. Alespoň já bych se v takové chvíli cítila tak, že když tedy „většina žen porod v pohodě zvládne“ a já v souvislosti s ním prožívám paniku, že je pak se mnou něco v nepořádku. Tato obvyklá reakce však popírá to, co cítíme a strachy a pochybnosti jsou pak ještě intenzivnější, možná proto, že od druhých vnímáme neporozumění.

Obecně se dá říci, že určitý strach z porodu zažívá pravděpodobně většina žen: je to neznámá situace, která je navíc většinou v médiích zobrazována velmi dramaticky a také sociální sítě či kamarádky bývají častým zdrojem hrozivých příběhů. Pokud jste ale slýchávala od maminky líčení porodních komplikací v dospívání, mohlo to ve Vás vyvolávat pocity skutečného ohrožení a stresovou reakci.

Pokud byste se rozhodla situaci změnit, bylo by možné vyhledat pomoc a podporu porodních asistentek, které mají zároveň psychologické nebo psychoterapeutické vzdělání. Můžete také vyhledat psychoterapeutku bez zkušeností v oblasti porodní asistence, která ale je dostatečně empatická a dokáže se vcítit do Vaší situace a nebude ji zlehčovat. V rámci takového poradenství pak je možné terapeuticky pracovat se zvýšeným strachem z porodu, nechat zahojit prožité ohrožující emoce, učit se techniky relaxace, které mírní chronický stres a také využívat dalších možností, jak snižovat tělesné i duševní napětí.

Porodní asistentka by pro Vás měla navíc tu výhodu, že je schopná Vás připravit na těhotenství, porod a šestinedělí, může nabízet techniky snižování porodní bolesti a je možné s ní konzultovat způsoby, jak předcházet komplikacím u porodu, které pravděpodobně prožila Vaše maminka.

Pokud byste chtěla, můžete si o Vaši situaci popovídat s porodními asistentkami – je možné nás kontaktovat na telefonické poradenské lince – telefon 228 229 143 (www.rodimvklidu.cz).

Porodní asistentky sdružené v profesní organizaci UNIPA naleznete na mapě porodních asistentek: Mapa členek Unie porodních asistentek – UNIPA – Unie porodních asistentek . Každá má u svého jména i „specializaci“ – jaký druh služeb ženám nabízí. Porodní asistentky s psychoterapeutickým/psychologickým vzděláním jsou např.:

Kristina Zemánková, www.strom-zivota.net – Olomouc

Světla Francová, www.endorfinovyporod.cz – Praha, Středočeský kraj

 

Věřím, že se díky Vašemu přístupu dá situace velmi proměnit, Váš dotaz je otevřený a opravdový a tak bych Vám chtěla poděkovat za důvěru, se kterou se na nás obracíte.

 

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka


Podpořte nás

Podpořte nás