Odmítnutí testů v těhotenství

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je během těhotenství možné odmítnout většinu vyšetření? Před každou “prohlídkou” jsem několik dní vystresovaná, nedokážu se najíst, téměř vše vyzvracím, nedokážu se ani vyspat a to určitě není dobré ani pro mě, ani pro miminko… Proto jsem se rozhodla, že pokud to bude možné, ráda bych absolvovala jen důležité ultrazvuky, zbytek všech možných testů a odběrů chci odmítnout.. Je to vůbec možné? Od spousty žen jsem slyšela, že je pak lékař vydíral, že pokud testy nepodstoupí nebude je dále ošetřovat a budou mít i problém s příjmutím do porodnice… Děkuji za odpověď.

 

Dobrý den,

ptáte se, jestli je možné odmítnout doporučená vyšetření v těhotenství.

Vyšetření prováděná v průběhu těhotenství jsou pouze doporučená od České gynekokogicko porodnické společnosti. Za zdraví Vaše a Vašeho miminka jste zodpovědná pouze vy a Váš partner a je tedy jen na Vás, zdali a jaká vyšetření podstoupíte. Lékaři pak většinou vyžadují podepsání negativního informovaného souhlasu ( negativní reverz) s popsáním veškerých rizik, které jsou dosud s odmítnutím výkonu zaznamenány (je to jejich povinnost, tak se nezalekněte a neberte to jako vyhrožování).

Co se týče následné změny chování lékaře po odmítnutí vyšetření, poradila bych Vám v takovém případě změnit registrujícího gynekologa. Každý zdravotnický pracovník by měl ošetřovat pacienta/ klienta s empatií a respektem k jeho přání. Pokud se tak neděje, je to určitě impulz k odchodu k jinému lékaři.

Žádná porodnice nemá právo Vás odmítnout,pokud nemáte některá vyšetření v těhotenství. Z mojí osobní praxe vím, že pokud k nám přijde žena bez jakýchkoliv vyšetření, trvá porodnice kde pracuji na základních odběrech krve a to zejména kvůli pediatrům ( aby byli připraveni pečovat o miminko v jiném režimu). Pokud přijdete do porodnice již s běžícím porodem, nikde Vás nemohou odmítnout ošetřit, jelikož se porod bere jako akutní stav vyžadující okamžitou péči.

Přeji Vám, abyste prožila krásné těhotenství s péčí plnou empatie a náklonnosti.

S pozdravem,

Bc. Michaela DobrovolnáK

Koordinátoron-line poradny UNIPA

 

  • Jana

Podpořte nás

Podpořte nás