Nepravidelný cyklus + chci otěhotnět

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den, chtěla bych se zeptat. Brala jsem někde 6 let antikoncepci, kvůli nepravidelnému cyklu. Před 2 lety jsou musela kvůli operaci, vysadit na 3 měsíce. První měsíc se menstruace dostavila a zbylé 2 měsíce vůbec. ( byla jsem na vyvolávací injekci, aby se vůbec dostavila ). Moje maminka, měla úplně stejné problémy, už od puberty neměla pravidelný cyklus, musela brat antikoncepci, aby jí vůbec měla a když se snažila o mimčo, tak to trvalo 5 let a nakonec se podařilo přes umělé oplodnění).
Teď k mému dotazu. Vysadila jsem antikoncepci ( 3.12. 2021 ) . Poslední menstruaci jsem měla 9.12 do 14.12.2021. Snažíme se s přítelem o miminko. Můj dotaz je zda se dá něco dělat, abych měla cyklus pravidelný? Bojim se, že budu mít stejný problém, jako moje maminka. Měla jsem vylkou obezitu ( zhubla jsem 45kg za 1 rok ) myslela jsem, že to pomůže k pravidelnosti a nic. Bude mi teď 23 let. Poradila by jste mi něco? Ovulaci jsem v prosinci měla, ale nevim jak ji teď pořádně poznam, když to nedostanu. Miminko si s přítelem moc přejeme.
Měla jsem bolesti v podbříšku, povolovalo mě jednou na pravém a podruhé na levém vaječníku někdy i celý podbříšek asi 10 dní. Test po 2 dnech zpoždění mám negativní. 3 dny před MS jsem měla na testu ducha, druhy den nic, další tes dělaný až ty 2 dny po vynechání a zase negativní. Předem moc děkuji za odpověď

 

Dobrý den,

děkujeme za dotaz do naší poradny. Píšete o potížích s menstruačním cyklem, užívala jste dlouhodobě antikoncepci, tu jste v prosinci minulého roku vysadila a přála byste si otěhotnět. Hledáte možnosti, jak napomoci tomu, aby byl Váš cyklus pravidelný a zvýšila jste tak šanci na otěhotnění.

Je docela přirozené, že se obáváte stejných potíží s pravidelností cyklu a problémů s otěhotněním jako měla Vaše maminka. Připadá mi důležité, že o svém strachu víte, že o něm můžete psát – to je první a velký krok k tomu, jak věci změnit tak, aby Vás strach neomezoval a nezpůsoboval psychologické bariéry. V tomto smyslu jste už udělala velký krok k tomu, aby se mohla situace proměnit a nemusela jste zažívat stejné problémy jako maminka. Vnímám u Vás také silné odhodlání ke změně – zhubnout 45 kg za 1 rok je ohromný úspěch a vyžaduje velkou motivaci! Toto vše jsou velmi cenné ukazatele toho, že máte potenciál k tomu, abyste se dostala do vyváženého stavu, kdy může tělo uplatnit své vrozené mechanismy k tomu, aby nastolilo fyziologickou rovnováhu a menstruační cyklus se stal pravidelným.

Možná jste byla zklamaná, že ani velký úbytek na váze nevedl k pravidelnému cyklu. Jestli dobře rozumím, tak máte za sebou zatím jen jeden cyklus – poté, co jste přestala užívat antikoncepci. Po vysazení antikoncepce vždy nějakou dobu trvá, než se rozeběhnou přirozené děje, které řídí menstruační cyklus. Tělo musí přivyknout tomu, že již nedostává hormony zvenčí, ale že je musí vytvářet samo v přiměřeném množství a v přirozeném rytmu. Tedy je docela běžné, že několik cyklů po vysazení prášků je cyklus hodně nepravidelný.

Významná americká gynekoložka Christiane Northrupová zmiňuje vědecké studie, které prokázaly, že k početí a pravděpodobné ovulaci nejčastěji dochází za úplňku nebo o den dříve. Ve fázi novu četnost ovulací a početí klesá a mnoho žen začíná menstruovat. Výzkum také ukázal, že měsíc ovlivňuje toky tekutin (nejen jako příliv a odliv, ale i v lidském těle). Na ženský cyklus a plodnost má tedy vliv přírodní prostředí (světlo, měsíc, příliv odliv). Ve studii, která zkoumala dva tisíce žen s nepravidelnou menstruací, se cyklus stal pravidelným u více než poloviny žen, které spaly s rozsvíceným světlem u postele během tří dní, kdy ovulovaly.

Ptáte se také, jak poznat ovulaci, když není cyklus pravidelný. Doporučuji vyzkoušet tzv. symptotermální metodu (zaznamenávání bazální teploty). Bližší informace naleznete např. zde: Symptotermální metoda – co? Úplný, ale úplný základ! (podporaprirozenehopoceti.cz)

Pro normalizaci činnosti hormonů bych doporučovala také fytoterapii: buď ve formě bylinných čajů (koupíte běžně v lékárně) – např. Ženský čaj anebo ve formě bylinných kapek – např. Gynex (www.energy.cz).

Pokud by se nedařilo početí do cca 6 – 12 měsíců, doporučuji se obrátit na zkušeného homeopata nebo porodní asistentku se zkušeností s homeopatickou léčbou.

Vyplácí se také neupínat se příliš k rychlému otěhotnění: psychologický tlak (silné očekávání, napětí, úzkost, strach z neúspěchu) pod kterým se žena v takovém případě ocitá, může mít opět vliv na hormonální nerovnováhu a ztěžovat tak početí.

Přeji Vám, aby se Váš cyklus dal přirozenou cestou co nejdříve do pořádku, abyste prožila dobu čekání na miminko v dobré pohodě a v radosti.

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

 

Odpovědi v poradně Rodím v klidu jsou zdarma. Abychom mohli provozovat poradnu i nadále, potřebujeme pomoc dárců. Staňte se jedním z nich. Podpořte porodní asistentky v poradně například darem v ceně kávy. Darovat můžete ZDE 

 

  • DOMČA

Podpořte nás

Podpořte nás