miminko zadečkem dolů

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobrý den,
jsem prvorodička, dnes 34+4, dle ultrazvuku v 34+2 je miminko sále hlavičkou nahoru. Ráda bych rodila vaginálně a s tím souvisí ideálně dítě s hlavičkou dolů. Jestli už je správný čas, začnu se cvičením. Pokud se malá sama neotočí, jsem v tuto chvíli odhodlána vyzkoušet obrat zevními hmaty. V různých zdrojích jsem se dočetla – obrat možný, pokud je dostatek plodové vody a dítě má dost místa. Je toto možné nějak ovlivnit? K dnešnímu dni jsem přibrala 5 kg, bříško tedy spíše menší. Celé těhotenství probíhá bez komplikací, a jsem tedy stále velmi aktivní (procházky 10 km denně, gravidjóga, bazén). Může být toto kontraproduktivní? Necítím se unavená a naopak bych byla ráda fyzicky na porod připravená.
Děkuji Vám předem za všechny rady a tipy.
S pozdravem
Andrea

 

Dobrý den,

z Vašeho dotazu jsem pochopila, že jste prvorodička v 35.týdnu těhotenství, Vaše miminko je natočené zadečkem dolů. Pokud by se neotočilo do termínu porodu hlavičkou do pánve, chtěla byste vyzkoušet obrat plodu zevními hmaty. Ptáte se, jaké jsou podmínky pro obrat a jestli je nějak můžete ovlivnit, případně, jestli má vliv na polohu miminka i fyzická aktivita.

V úvodu je potřeba říct, že ve Vašem týdnu těhotenství je ještě poloha miminka labilní a je klidně možné, že se otočí samo bez jakékoliv pomoci. Pokud by se tak nestalo, je opravdu jednou z cest k vaginálnímu porodu obrat miminka zevními hmaty. Aby k němu mohlo dojít, je potřeba splnit podmínky jako: dosažení 37.týdne těhotenství, dostatek plodové vody, nepřítomnost pupečníku kolem krku, nepřítomnost deflexe hlavičky dítěte, váhový odhad miminka alespoň 2,5 kg dále pak nesmí být na děloze žádná jizva, a to jak po předchozím císařském řezu, tak například po myomektomii. Musí se tedy zvážit mnoho faktorů jak ze strany Vás, tak i miminka.

Tyto podmínky Však nelze nijak ovlivnit. Co ovlivnit můžete je Vaše životospráva, kterou máte, podle popisu v dotazu, ukázkovou a vlivem ní budete fyzicky i psychicky připravená na průběh porodu.

Co se týče spontánního otočení miminka, můžete kontaktovat některou z komunitních porodních asistentek ve Vašem okolí, která by Vám mohla zkusit pomoci přetočit miminko některými přirozenými metodami, jako je použití rebozo šátku, akupresura či aromaterapie.

Doporučuje se také cvičit cvik tzv. kočičí hřbet.

Pokud by se miminko žádnou z metod alternativních i medicínských nepodařilo otočit, je možnost miminko rodit i vaginálně, pokud je v příznivé poloze.

Přeji Vám, abyste prožila krásný zbytek těhotenství a aby Váš porod odpovídal co nejvíce Vašim představám.

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Michaela Dobrovolná

Porodní asistentka

  • Andrea

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010