Miminko v poloze KP

Radí Vám: Marie VnoučkováDobrý den,
jsem nyní ve 37. tt, jedná se o mé první těhotenství (je mi 24 let), celý průběh byl bez komplikací. Miminko je ale v poloze koncem pánevním (nožičky skrčené na pravé straně) a má gynekoložka mne rovnou posílá do rizikové poradny porodnice s tím, že se mám domluvit na termínu císařského řezu.
Já se ale celé těhotenství na přirozený porod těším, miminko prospívá a i váhově spadá do tabulek. Osobně jsem tedy přesvědčená, že na císařský řez “je čas”, neboť teď k němu není důvod. Mám proto otázek více:
Je opravdu poloha miminka KP riziková? Jaká rizika nese přirozený porod v případě takové polohy?
Lze někde dohledat informace o porodech KP – např. v kolika procentech vznikly během porodu komplikace?
Můžete mi doporučit nějaké odborné články nebo knihu, kde bych našla relevantní informace (ne jen výpis možných komplikací)?
Jak se vy jako odbornice stavíte k zevnímu obratu miminka (jaká to má rizika a příp. v jakých procentech je to úspěšné)?
Čím lze podpořit otočení miminka – babské rady?
Jen dodám, že já osobně nemám z porodu KP jako takového strach a věřím, že miminko je v této poloze z nějakého důvodu. Strach mám ale ze zdravotnického personálu. Pokud mi můžete doporučit porodnici (okolí Kladna – já jsem registrovaná v Rakovníku, kde chci zjistit situaci), ve které mají s těmito porody zkušenost a nebojí se jich, budu velmi ráda.
S pozdravem, Adéla.

Dobrý den Adélo,
rozumím tomu, že jste poprvé těhotná, miminko je koncem pánevním a Vaše gynekoložka Vás poslal do porodnice, abyste si domluvila termín císařského řezu. Hledáte informace, které by Vám pomohly objasnit, zda je k císařskému řezu nyní důvod, jak je rizikový vaginální porod a i další.
Pokusím se postupně odpovědět na Vaše otázky. Jak je to s rizikovostí polohy miminka KP a jaká jsou rizika přirozeného porodu? Samotná poloha dítěte koncem pánevním v těhotenství riziková být nijak nemusí. Dítě se může normálně vyvíjet, normálně růst. Pro samotný porod je ale poloha dítěte důležitým faktorem, podle kterého se rozhodujeme a volíme způsob péče. Dítě v poloze koncem pánevním se může porodit vaginálně.  Některé varianty polohy KP jsou méně rizikové, když jsou nožičky nad úrovní zadečku a nebo více rizikové, když jsou nožičky pod úrovní zadečku. Proto je velmi dobré navštívit porodnici už nyní, tedy před předpokládaným termínem porodu a vše prodiskutovat s porodníkem a porodní asistentkou. I když poloha i naléhající části se může změnit až do samotného porodu.
V podstatě každý porod sebou nese určitou míru rizika. I vaginální porod i porod císařským řezem.  Podle webu britských gynekologů a porodníků zde ,úspěšný vaginální porod pro vás představuje nejmenší riziko, ale nese malé zvýšení rizika, že vaše dítě během porodu zemře. Také  může způsobit vážné krátkodobé komplikace dítě. Zdá se však, že tyto komplikace nemají žádné dlouhodobé dopady.  Jednotlivá rizika by s vámi měl projednat váš porodnický tým. Důležité je, abyste všem informacím dobře rozuměla a mohla se na vše potřebné zeptat.
Dále se ptáte na knihy, články a případné studie ve kterých jsou uvedené počty komplikací. Některé studie jsou zmiňované zde
Přehledné informace můžete také získat na stránkách britského Národního zdravotního systému . Z roku 2016 je kniha kolektivu českých lékařů Vaginální vedení porodu koncem pánevním , ve které je také zmiňován obrat zevními hmaty. Jsou tam popsané situace za jakých podmínek je možné obrat dělat (např.: souhlas ženy, dokončený 36. týden, dobrý stav matky i dítěte, určená přesná poloha dítěte, dostatek plodové vody, možnost udělat okamžitý císařský řez..) i situace které jsou kontraindikací k obratu. Žádnou z tam jmenovaných okolností  jste ve svém dotazu nezmiňovala, takže ve Vašem případě by byl obrat zevními hmaty s největší pravděpodobností možný. Musí ho dělat zkušený porodník nebo zkušená porodní asistentka a určitě v nemocnici, protože i při obratu zevními hmaty mohou vzniknou komplikace. Vážné velmi zřídka ale i méně vážné jako je vyvolání děložní činnosti a nebo odtok plodové vody. Úspěšnost, že se obrat povede je lehce nad 50%. 
Babské rady na které se ptáte mají na rozdíl od obratu zevními hmaty, který trvá pár minut, daleko větší nároky na čas. Jsou to různé metody, které stimulují miminko k tomu, aby se otočilo do polohy hlavičkou samo. Patří k nim např. moxování, cvičení, polohování ale i zvukové nebo světelné stimulace. Speciální aktivity, které pomáhají uvolnit vazy v pánvi, ale i optimalizovat polohu dítěte před porodem se nazývají spinnig babies. Pokud byste je chtěla praktikovat, je dobré se obrátit na porodní asistentku, která s tím má zkušenosti.
Je dobře, že z porodu nemáte strach. Píšete ale o strachu ze zdravotníků. Zdravotníci by měli mít nejen odborné ale i komunikační dovednosti. Měli by dodržovat zákon o zdravotních službách, který jim neumožňuje dělat nic bez vašeho informovaného souhlasu. Pokud se necítíte úplně bezpečně při kontaktu se zdravotníky, doporučuji Vám, abyste si vzala s sebou někoho blízkého, komu důvěřujete popřípadě dulu nebo soukromou porodní asistentku. Na přítomnost Vámi zvolené osoby máte právo nejen při porodu ale při jakékoliv návštěvě zdravotnického zařízení.
S výběrem porodnice Vám mohou pomoci informace, které zveřejňují na svých webových nebo facebookových stránkách. Některé i zveřejňují za jakých podmínek jsou ochotni poskytovat  péči u vaginálního porodu při poloze koncem pánevním, na příklad v Hořovicích.
Porodnice v Rakovníku, kde jste registrovaná, vaginální porody koncem pánevním umožňuje, tudíž s nimi tamní zdravotníci mají zkušenosti.
Moc Vás zdravím a přeji ať Váš porod je úspěšný ať je pro Vás dobrou a posilující zkušeností.
Za kolektiv poradkyň Linky rodím v klidu
Marie Vnoučková
  • Adéla

Podpořte nás

Podpořte nás