Lupenka a tehotenstvi

Radí Vám: Jiřina WeisováDobrý den,s manželem bychom rádi miminko,nicméně trpím lupenkou a mám strach,jak tělo bude reagovat na těhotenství. Moje lékařka má zkušenosti,ze pacientky o lupence v těhotenství téměř neví,ze se zlepší,zajímaly by me vaše zkušenosti. Mnohokrát dekuji

 

Dobrý den,

z vašeho dotazu vyplývá, že byste chtěla otěhotnět a máte onemocnění lupenku.
Lupenka je autoimunitní onemocnění a je jedním z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění postihující především kůži, avšak kromě pokožky může postihovat též nehty a klouby. Imunitní systém reaguje přehnaně a v kůži se uvolňují cytokiny, což podporuje vznik chronického zánětu v kůži.
V těhotenství naopak je imunitní systém potlačen, aby laicky řečeno neovlivňoval vývoj plodu, který je vlastně cizím tělesem v těle ženy (obsahuje z poloviny buňky partnera). Takže se dost často stává, že se lokálně v těhotenství může ženě ulevit a příznaky se pak projevují mírněji. Vše je hodně individuální.
Podle mého názoru je dobré nastavit individuálně léčbu v těhotenství s kožním lékařem a co nejvíce se vyhnout lékům, které obsahují kortikoidy.

Já osobně jsem se setkala asi se třemi ženami s lupenkou a u všech se projevy v těhotenství zmírnily. Kolegyně Jiřina Weisová má také osobní zkušenost, že za více, než 30 let neviděla jedinou pacientku, které by se lupénka v těhotenství zhoršila.

Martina Suchardová

 

 

 

  • Marťa

Podpořte nás

Podpořte nás
 

Aromaterapie v porodnické praxi

25. září - 26. září