laktace

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o radu. 13.3. se nám narodila dcera (druhé těhotenství). Po dvou dnech v porodnici se mi začalo krásně tvořit mléko, takže jsem z porodnice odcházela s plnými prsy. Doma jsem si musela dokonce přikládat studené obklady. Malá teď pije zhruba každé 3 hodiny a mně připadá, že se netvoří tolik mléka, co na začátku. Prsa už nejsou tak plná. Vím, že je to o poptávce, malá čůrá, kaká, ale i tak mi přijde, že by mléka mohlo být více. Vypiji cca 4 litry vody nebo čaje/kojící čaje. Na kontrolu k doktorce jdeme po týdnu zítra, tak tam malou zváží.
Největší strach mám o to, abych o mléko nepřišla. Jde to, přijít o mléko, když se laktace na začátku tak pěkně spustila? Jak bych mohla laktaci podpořit?

Moc děkuji za Vaši odpověď.

S přáním pěkného dne
Lenka Vokurková

 

Dobrý den paní Lenko,

ve svém dotazu se ptáte na to, zdali se dá podpořit laktace, když jste 11 dní po porodu a jestli je možné o mléko přijít. Píšete, že miminko je plně kojené, pije každé tři hodiny a dle Vašeho názoru prospívá. Také se Vám zdá, že jsou prsy méně plné, než tomu bylo v prvních dnech po porodu.

Stav, který se u Vás vyskytl několik dní po porodu, kdy jste na prsy musela dávat i obklady a prsy se zdály být tvrdé a plné, je naprosto běžný. V těchto dnech dochází ke spuštění laktace a v důsledku hormonálních změn a naplnění prsou mlezivem a později mlékem dochází k bolestivému otoku prsů. Ten však do několika dní odeznívá a prsy se již zdají povadlejší, méně tvrdé, méně plné. Ale není tomu tak. Pouze odezní jejich otok.

Obavy ze ztráty mléka jsou u ženy v šestinedělí také běžné. Je to období spojené s mnoha změnami a žena má někdy obavy, jestli dělá vše správně. Ke ztrátě mléka takhle ze dne na den nedochází. Samozřejmě k tomu může dojít při nadměrném stresu, vysokých horečkách či jiných patologických stavech, ale myslím, že to nebude Váš případ.

Kojení můžete podpořit kontaktem s miminkem kůže na kůži, pitným režimem, častým přikládáním k prsu, nejlépe pak v noci, kdy je tvorba mléka větší. Lze užívat kojící bylinky, kterými jsou Benedikt lékařský, Pískavice řecké seno a Ostropestřec mariánský.

Pokud miminko prospívá, je po kojení spokojené, pravidelně močí a má i pravidelnou stolici, neviděla bych problém v množství mléka.

Pokud by Vaše obavy přetrvávaly, doporučovala bych Vám kontaktovat laktační poradkyni, nejlépe v seznamu, kde jsou poradkyně ověřené, nebo komunitní porodní asistentku. Přijdou za Vámi domů, zkontrolují techniku kojení a poskytnou Vám psychickou podporu, která je v tomto období velmi důležitá.

Přeji Vám mnoho krásných chvil při kojení i péči o Vaše novorozené miminko.

Mgr. et Bc. Michaela Dobrovolná

Koordinátor online poradny UNIPA

Pomohla Vám tato odpověď? Přispějte prosím na činnost poradny i UNIPA. Děkujeme

 

  • Lenka

Podpořte nás

Podpořte nás