Kvasinky pri porodu

Radí Vám: Martina SuchardováDobry den,
prosim o Vas nazor na tuto vec: Dlouhodobe mam vleklou kvasinkovou infekci dolozenou sterem z delozniho hrdla, snazila jsem se zalecit ji (Canestem cipky, Fermalac, boraxove globule, protikvasinkova dieta), nicmene problem se stale vraci a ted uz mam po terminu porodu. Muj dotaz je, jak je pravdepodobne, ze kvasinkovou infekci chytne po porodu miminko, a jestli je z tohoto duvodu nutne koupat miminko co nejdriv po porodu, nebo postaci otrit od mazku a vykoupat napr. za dva dny? Moc děkuji za odpoved.

Dobrý den, 

váš dotaz je zdali koupat dítě co nejdříve po porodu, protože trpíte kvasinkovou infekcí. A jak je pravděpodobné, že se dítě při porodu kvasinkovou infekcí nakazí.
Kvasinky jsou běžnou součástí lidské mikroflóry. Problém je, když se pomnoží přespříliš, nebo když má člověk sníženou imunitu.
Během porodu, při  průchodu pochvou, je miminko v kontaktu s miliony bakterií a je to pro jeho start do života výhodné. Osidluje se jeho zažívací trakt a kůže, vytváří se tak první obranný systém. Podle mého se nemusíte obávat, že by miminko onemocnělo kvasinkovou infekcí.
Pokud bude voda plodová čirá, doporučila bych dítě vykoupat později. Po porodu jen  osušit a vykoupat  třeba až za dva dny nebo podle potřeby. Mázek je pro kůži dítěte prospěšný, ten bych doporučovala nestírat, ale nechat vstřebat.
I Světová zdravotnická organizace ve svých nejnovějších Doporučeních pro pozitivní zkušenost s porodem uvádí k péči o dítě po porodu toto: Koupání by mělo být odloženo o 24 hodin po porodu. Pokud to z kulturních důvodů není možné, mělo by být odloženo nejméně o 6 hodin.  Zdá se tedy, že koupání dětí bezprostředně po porodu je spojeno více s kulturními zvyklostmi, než že by to mělo medicínské důvody.
S pozdravem
Martina Suchardová
  • Marie

Podpořte nás

Podpořte nás