křížové bolesti

Radí Vám: Michaela DobrovolnáDobrý den, měla bych dotaz ohledně velkých bolestí v oblasti kříže. Trápí mě to již od 5 měsíce těhotenství. Teď jsem ve 31. týdnu těhotenství a každý den se snažím doslova přežít. Ráno jsou bolesti sice nejmenší, ale i tak dost nepříjemné a v průběhu dne se to zhoršuje, že skoro nemohu chodit, sedět ani stát. Cvičím několikrát denně protahovací cviky, které trochu pomou, ale bolest je stejně úporná. Můj gynekolog mi poradil brát ibalginy, ale brát od rána do večera ibalginy celé těhotenství mi opravdu v pořádku nepřijde, takže se to prostě snažím nějak vydržet bez nich. NIcméně do porodu je ještě daleko a já už jsem z toho celkem zoufalá. Sotva se šinu po bytě a do toho mám problém se věnovat skrz ty bolesti i staršímu synovi, protože nemůžu vydržet téměř v žádné pozici Existuje něco, čím bych těmto bolestem mohla ulevit? Masérka mě prošahávala kostrč, ale ta samotná bolestivá nebyla. Měla jsem hodně namožené hýždě, ty trochu uvolnila, ale bolest v oblasti kostrče a částečný otok v tomto místě zůstal. Za jakoukoliv radu budu moc ráda, neboť tento stav je opravdu úporný. Děkuji velice za radu

 

Dobrý den,

ptáte se, zdali je možné nějak ulevit od křížových bolestí v 35. týdnu těhotenství. Problematiku jste již řešila s Vašim gynekologem a masérem a nedošlo k žádnému zlepšení.

U bolestí zad (ať už v těhotenství nebo mimo něj) je velmi důležité zjistit příčinu bolesti, jelikož bolest zad je velmi komplexním problémem, který může souviset s naprosto jinou částí těla (každý sval těla je totiž obalený tzv. fascií a ty mezi sebou v těle komunikují, proto se může problém kdekoliv v těle promítnout v kříži). Při užívání analgetik totiž spíše tlumíte projevy ale neřešíte právě příčinu samotného problému.

Pro zjištění příčiny bych Vám doporučila kontaktovat fyzioterapeuta ve Vašem okolí, který se věnuje péči o těhotné ženy, nebo má s péči o gravidní ženy zkušenost. Ten Vás komplexně vyřeší a měl by přijít na důvod Vašeho problému a poradit Vám, jak nejlépe bolesti ulevit.

Při akutní bolesti bych Vám také doporučila užívat spíše Paralen než Ibalgin a využívat suchého tepla (nahřát si pytlíček s pecičkami a přikládat na bolestivé místo, nebo nažehlit plenku a přikládat). Zkoušet si najít v době odpočinku úlevovou polohu, využívat kojících i jiných polštářů k vypodložení zad i nohou.

 

Přeji Vám, aby jste našla adekvátní péči od zkušeného odborníka s následnou úlevou.

S pozdravem,

Mgr. Michaela Dobrovolná

Koordinátor online poradny UNIPA

Pomohla Vám tato odpověď? Přispějte prosím na činnost poradny i UNIPA. Děkujeme

  • Eliška

Podpořte nás

Podpořte nás