Jak se léčí fobie z porodu, těhotenství?

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den,
Ráda bych se zeptala, jak si poradit s fobií z těhotenství a hl.porodu.
Mám noční můry přes 20 let, proto jsem vlastní děti nikdy nechtěla, letos v únoru jsem potratila, musím říct, že jsem cítila hroznou úlevu, místo, abych se hroutila, tak se mi ulevilo.
Nyní jsem v 15tt, na jednu stranu jsem ráda, přítel nadšený, mám radost, že má radost a těší se.
Mně zase chytá panika, snažím se být nad věcí, vím, že mrňouse by špatná psychika mohla narušit, ale mozku neporučím.
Děti mám moc ráda, chtěla bych ho už mít doma, ale nějak nezvládám toto období a porod me děsí i ve snech.
Od samého začátku mam celodenní nevolnosti, žaludek na vodě, bolí me břicho, děsím se, co bude dál.
Myslela jsem, že mě to ” vyléčí” a ono naopak.
Mudr.jsem nic neřekla, nechci být za hysterku, mám rozum a vím, že to zvládly miliardy žen, když to šlo dovnitř, musí to i ven..,každá se bojí, běžný..
Tohle já vše vím, sama jsem tím uklidňovala kamarádky.
Pomohlo by mi mě uspat a vzbudit se za 6 měsíců, až bude venku.
Do té doby se asi zblázním.
Co s tím?
Díky moc za odpověď L.

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu, ve které je prostor pro nejrůznější pocity spojené s těhotenstvím a porodem. Píšete, že se v těhotenství necítíte dobře – ani fyzicky, ani psychicky a vše, jak těhotenství postupuje, se ještě zhoršuje, představa porodu Vás děsí. Rozumem chápete, že je vše možné dobře zvládnout, ale emoce „bijí na poplach“.

Rozumím tomu, že nechcete působit jako „hysterka“, většinový společenský obraz těhotenství je podávaný tak, že těhotná žena „by měla“ zažívat jen pocity štěstí, radosti, těšení se na miminko. Jenže, jak správně píšete, emoce mohou zrcadlit i jiné, nepříjemné a zneklidňující stavy, které společnost často popírá a nepřijímá je.

Poměrně často se jako porodní asistentka setkávám s ženami, které v těhotenství prožívají nejrůznější nepříjemné pocity: od nespokojenosti, podrážděnosti, neklidu, úzkosti až po odliv radosti, útlum, smutek a depresi. Někdy jsou tyto stavy zvýrazněné hormonálními změnami, které jsou v těhotenství přirozené. Díky jejich intenzivnímu vlivu může být psychologická rovnováha ženy narušená a mechanismy, které nám za běžných okolností pomáhají se podobnými pocity vyrovnávat, již nestačí udržovat vyvážený stav.

Píšete, že zažíváte již 20 let noční můry, tedy je třeba brát v potaz i jiné vlivy a hledat způsob, jak budete moci dobře zvládnout těhotenství a porod – bez úzkosti a napětí.

Je několik způsobů, jak situaci řešit. Můžete například vyhledat pomoc a podporu porodních asistentek, které mají zároveň psychologické nebo psychoterapeutické vzdělání. Je možné oslovit i psychoterapeutku bez zkušeností v oblasti porodní asistence, ta by měla ale být dostatečně empatická a umět se vcítit do Vaší situace a nezlehčovat ji. V rámci takového poradenství je pak možné terapeuticky pracovat na tom, abyste nalezla klid a úlevu od stresujících úzkostí a dalších ohrožujících emocí. Je také užitečné učit se techniky relaxace, které mírní chronický stres a využívat dalších možností, jak snižovat tělesné i duševní napětí.

Také je možné využít homeopatie, která pracuje s bezpečnými léky bez nežádoucích účinků. Díky takové terapii je možné vyladit celek organismu a zbavit se jak psychických obtíží, tak i nepříjemných fyzických symptomů jako jsou např. nevolnosti, o kterých se zmiňujete.

Porodní asistentka by pro Vás měla navíc tu výhodu, že je schopná Vás připravit i na další fáze těhotenství, porod a šestinedělí, může nabízet techniky snižování porodní bolesti atp.

Porodní asistentky a jejich specializace (psychoterapie, psychologické poradenství, homeopatie, aromaterapie, masáže pro těhotné atp.) můžete hledat na mapě porodních asistentek Unipa: Mapa členek Unie porodních asistentek – UNIPA – Unie porodních asistentek

Pokud byste chtěla, můžete si o Vaši situaci také popovídat s porodními asistentkami po telefonu – je možné nás kontaktovat na telefonické poradenské lince – telefon 228 229 143 (www.rodimvklidu.cz).

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

 

  • Lucka

Podpořte nás

Podpořte nás