Detailní ultrazvuk v 2.trimestru

Radí Vám: Světlana FrancováDobry den,
nemuzu se rozhodnout, jestli podstupovat druhe velke ultrazvukove vysetreni. Byla jsem jiz na tom prvnim, na tom dopadlo vse dobre, ale nemela jsem vubec dobry pocit z toho, jak detailne se miminko zkouma.
Je opravdu neco z tohoto vysetreni podstatne napr. pro budouci porod?
A jde pripadne toto vysetreni podstoupit i pozdeji nez mezi 20. a 22.tydnem? Zatim z toho, co jsem se docetla, by mohlo mit smysl vysetreni srdicka a ledvin. To by ale preci melo jit udelat i pozdeji, nebo ne?
Dekuji!
Jana

 

Dobrý den, milá paní Jano,

vážím si důvěry, se kterou se obracíte na naši poradnu. Píšete, že jste měla nepříjemný pocit z detailního ultrazvukového vyšetření miminka v 1. trimestru a váháte, zda je nutný ultrazvuk, který se v ČR běžně dělá v rámci prenatální péče mezi 20. a 22. týdnem těhotenství a ptáte se, zda by se vyšetření mohlo provést pozdě

Chápu Vaše pocity, jestli dobře rozumím, máte obavy, aby příliš časté ultrazvukové vyšetření nějak neublížilo miminku… a možná si říkáte, proč další vyšetření, když to první dopadlo dobře? To jsou rozumné otázky, na jejichž zodpovězení do svého gynekologa máte plné právo. Dle zákona o zdravotnických službách je každý zdravotník povinen srozumitelně vysvětlit nejen co obnáší navrhovaný zdravotnický úkon, ale také jaká jsou jeho rizika a výhody. A pacient se pak na základě odborných informací a svého zhodnocení celé situace rozhoduje, zda úkon podstoupí.

V ČR lékaři zpravidla poskytují péči v souladu s tzv. doporučenými postupy České gynekologicko-porodnické společnosti. Ta vydává svá odborná stanoviska k nejrůznějším situacím, které mohou v souvislosti s těhotenstvím a porodem nastat. A upravuje také pravidelná UZ vyšetření, která by se měla konat do 14. týdne těhotenství, pak mezi 20. – 22. týdnem (lze provést max. ve 23. týdnu) a naposledy ve 30.-32. t.t. Česká republika tak patří mezi země s poměrně častými UZ vyšetřeními.

UZ vyšetření ve 20. – 22. t.t. hodnotí: počet miminek, jejich vitalitu, měří se některé rozměry (hlavička, obvod bříška, délka stehenní kosti), z výsledku se odhaduje hmotnost miminka, vyšetřuje se morfologie (tvary a struktura částí těla a vnitřních orgánů, např. jak se zmiňujete – také srdíčko a ledviny), umístění placenty (zda nebrání budoucímu otevírání děložního hrdla) a množství plodové vody (může být ukazatelem toho, jak miminko prospívá).

Stejné UZ vyšetření se pak koná ještě ve 30.-.32. týdnu těhotenství, kdy se navíc ještě vyšetřuje poloha (postavení) miminka.

Pokud se na téma počtu (možná nadbytečného?) ultrazvuků v těhotenství ptají moje klientky, snažím se vždy vysvětlit, jaká vyšetření se v tom kterém týdnu provádějí a vytvořit prostor pro nalezení individuálního řešení. Někdy ženy namítají: proč mám absolvovat tolik vyšetření, když jsem si jistá, že i případě, že by UZ objevil nějakou vývojovou vadu miminka, tak že si ho jistě nechám. A nechci se nechat zbytečně zneklidňovat v době, kterou je dobré prožít bez zbytečného stresu a napětí. Jiné ženy naopak v průběhu povídání zjistí, že jim UZ vyšetření přinese klid na duši, když budou vědět, že je miminko „v pořádku“. Je to velmi individuální a považuji za moudré řídit se vlastními pocity, hledat na základě dostupných informací vlastní postoj a svoje řešení.

Pokud byste chtěla ještě otázky kolem ultrazvukového vyšetření probrat podrobněji s některou porodní asistentkou, ujasnit si, jaký význam a důležitost pro Vás informace z druhého ultrazvuku mají, můžete zavolat na poradenskou linku Rodím v klidu – telefon 228 229 143 (www.rodimvklidu.cz), rády Vás podpoříme, ať už bude Vaše rozhodnutí jakékoliv. Také je dobré vědět, že máte právo vše prodiskutovat i se svým gynekologem.

Přeji, abyste dospěla k řešení, se kterým budete vnitřně spokojená a které Vám přinese klidnou mysl.

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

 

Odpovědi v poradně Rodím v klidu jsou zdarma. Abychom mohli provozovat poradnu i nadále, potřebujeme pomoc dárců. Staňte se jedním z nich. Podpořte porodní asistentky v poradně například darem v ceně kávy. Darovat můžete ZDE 

  • Janča

Podpořte nás

Podpořte nás