Cs 5

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den, včera jsem byla na kontrole. Jsem 32 týden a doktor mi řekl, že mi hrozí předčasný porod. Prý miminko tlačí hlavičkou hodně na spodek a cs mám 5 s vykřičníkem. Do teď jsem měla 0… +mám častější tvrdnuti břicha. Ukazoval mi na monitoru nějaký útvar vypadající jako trojúhelník. Doktor mě odkázal pouze doma na lůžko s tím pokud nebude za týden změna tak půjdu do nemocnice.Jenže já jsem aktivní typ a nevydržím pouze ležet. Hlavně celý den se zadkem nahoru je velmi nepříjemné i na zada který tedy po jednom dnu bolí jako čert. Má otázka tedy zní… zda je to opravdu tak závažné a musim jenom ležet, nebo se mužů jít nachvíli projít, nebo alespoň sedět. A co to celé vlastně znamená ? Děkuji

 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Jste ve 32. týdnu těhotenství, vnímáte častější tvrdnutí břicha a lékař Vám sdělil, že hrozí riziko předčasného porodu, určil Cervix skóre 5. Ptáte se, zda se můžete občas projít a posadit se, nebo zda je nutné přísně dodržovat klidový režim.

Cervix skóre je údaj, který vypovídá o zralosti děložního čípku a zahrnuje různé kvality děložního čípku (například, zda se zkracuje, jak je pevný, kam směřuje apt.). V 31. týdnu je kritická hodnota CS 4, ve 33. týdnu 5. Jak bude těhotenství postupovat, bude se CS postupně zvyšovat, ve 38. týdnu bývá 7 a po 39. týdnu se dostává k hodnotě 8 – 10. Tyto hodnoty jsou ovšem pouze orientační, poněvadž každá žena je může mít v určitém týdnu trochu jiné a také každý lékař může hodnoty určovat odlišně. Tento údaj tak může být částečně subjektivní, pro určení skutečného rizika předčasného porodu lékaři používají přesnější metody (ultrazvukové vyšetření děložního hrdla – cervikometrie) a hlavně je třeba posoudit Vaši anamnézu a Váš aktuální stav.

Pro podrobnější vysvětlení, co cervix skóre znamená, si můžete přečíst například tento článek.

Trojúhelníkovitý útvar na ultrazvuku byl pravděpodobně pohled na děložní čípek, kde je možné rozeznat, že je na svém “horním” konci rozevírá a svém “dolním” konci je pevně stažený.

Co je důležité vědět, že výzkumy potvrzují důležitost psychické pohody těhotné ženy v případě rizika předčasného porodu, například cévy zásobující dělohu krví jsou velmi citlivé na stres. I když lékař doporučil klidový režim, tak je na druhé straně na místě, abyste netrpěla bolestmi ze ztuhlých zad a abyste se udržela v co nejlepší náladě. 

Chápu, že jste-li aktivní, tak je celodenní ležení úmorné. Doporučila bych masáž zad, nohou, kterou Vám někdo může udělat i v leže, byla by to možnost, jak stagnaci v těle rozhýbat šetrným způsobem. Když vstáváte na toaletu, je možné se lehce protáhnout. A pokud Vám bříško už netvrdne, zkoušela bych opatrně přidávat i kratší úseky chůze. Delší procházku bych nechala až jak bude situace vypadat na další kontrole.

Nechtěla bych podceňovat Váš stav, ale je také důležité vnímat své tělo, jak Vy sama se cítíte, kdy například bříško tvrdne víc, kdy méně…. Budete-li chtít, můžete volat i na naši telefonickou linku (tel. 228 229 143), kde můžete v pondělí (od 9 do 12 h) a v pátek (od 15 do 18 h) hovořit s porodními asistentkami, se kterými můžete sdílet všechny obavy a starosti a to, jak se Vám právě daří.

 

Zdraví

 

za Poradnu Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

 

  • Žanet

Podpořte nás

Podpořte nás
Naši činnost můžete podpořit na transparentním účtu: 2400762783/2010