Císařský řez na přání

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den!

Vím od kamarádek, že se dohodly s porodníkem na plánovaném císaři. Nevím, co je pro mě lepší, poradíte mi?

 

Dobrý den,

ptáte se na možnost dohodnout se lékařem na císařském řezu „na přání“ a váháte, zda je to pro Vás optimální volba.

V současné době je dle doporučených postupů České gynekologicko-porodnické společnosti možné provést císařský řez jen v případech, kdy existuje riziko ohrožení zdraví či života matky nebo dítěte. Musí tedy k němu být nějaký vážný důvod (indikace).

Ve své praxi se setkávám s ženami, které mají strach z vaginálního porodu, a proto se zajímají o možnost císařského řezu. Dávám přednost tomu, že si na konzultaci s těhotnou ženou povíme o tom, jak vaginální porod obvykle probíhá, jaké pocity žena může prožívat, s jakými postupy se může v porodnici setkat, jaké má možnosti ovlivnit hladký průběh porodu, jak může napomoci doprovázející porodní asistentka či dula. Poměrně často se ukáže, že k přirozenému strachu z neznámého se přidaly i děsivé porodní scény ve filmech či televizi nebo také hrozivé zážitky kamarádek, které již porodily. Pokud si o strachu můžeme blíže popovídat, můžeme také společně objevit způsoby, jak mu čelit a zmírňovat tak úzkost, kterou porod vyvolává. Dají se velmi dobře využít i podpůrné prostředky jako např. aromaterapie, kdy vhodně zvolený esenciální olej může navodit stav klidu a bezpečí, žena jej používá v době, kdy relaxuje a tělo si tak spojí vůni se stavem celkového uvolnění. Svůj osobní na míru vyrobený „porodní parfém“ si s sebou bere i do porodnice, kde jí pomáhá navodit stav, který je potřebný pro dobrý porod: stav pohody, jistoty a bezpečí.

Lze také využít možností přípravy na porod pomocí homeopatické léčby, která navozuje stav celkového vyladění a rovnováhy organismu a může tudíž napomoci vyrovnat se s pocity úzkosti a obav z porodu.

Poměrně častým mýtem vztahujícím se k císařskému řezu je, že to je bezbolestný porod. Císařský řez je velká břišní operace, která s sebou nese rizika jako každá jiná operace: tělo se musí vyrovnávat s následky anestezie, mohou se objevovat komplikace jako např. infekce, špatně se hojící jizva, po porodu je náročnější a bolestivější rekonvalescence, a v následném období hrozí riziko srůstů nebo přetrvávajících bolestí v jizvě.

Můžete využít naší telefonní linky a poradit se se zkušenou porodní asistentkou, objevit, čeho se při porodu nejvíce obáváte (strachy mohou být velice individuální) a najít způsob, jak mu čelit, zjistit, co pomáhá a kde by mohly být zdroje opory pro Vás.

Přeji Vám, abyste si odnesla co možná nejvíce pozitivní porodní zkušenost, aby vše běželo hladce a splavně.

 

Za Poradnu Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka


Podpořte nás

Podpořte nás