Čím masírovat hráz + pupalkový olej

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den, blížím se do poslední čtvrtiny těhotenství a ráda bych se zeptala, čím byste doporučili masírovat hráz poslední týdny před porodem – četla jsem o tekutém kolagenu, speciálních přípravcích od různých značek (např. Weleda) nebo i o tom, že je v podstatě jedno, čím, ale důležitá je pravidelnost (takže by stačil např. jen kokosový nebo mandlový olej). Jeden ze článků zmiňuje i pupalkový olej, zdroje se ale opět rozchází v tom, jak – někdo doporučuje právě masáž hráze, další zdroje hovoří o užívání po lžicích neb ve formě kapslí (pro hladší průběh porodu). Poradíte?

 

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz ohledně nejlepšího masážního prostředku na masáž hráze před porodem.

Masáž hráze považuji za jednoduchý prostředek, jak zvýšit pružnost hráze před porodem, a tedy za bezpečnou prevenci porodního poranění. Domnívám se, že značná část efektu masáže hráze opravdu spočívá v prokrvení tkáně, k jejím lepším zásobování kyslíkem a živinami (a odvádění nepotřebných látek). V tomto smyslu by tedy nebylo podstatné, jakým prostředkem se masáž provádí.

Každý z olejů, které zmiňujete, má navíc vždy ještě nějaké benefity pro pokožku, tedy bych vybírala podle osobní preference (vůně, hustota oleje) – který Vám bude nejlépe vyhovovat. Doporučuje se také ricinový olej – právě pro vysokou hustotu (dobře se s ním pracuje, nestéká tak rychle). Má také regenerační účinky, vyživuje pokožku do hloubky a chrání ji, uvádí se, že má i protiplísňové účinky.

S kolagenem nemám žádnou zkušenost, ale z dostupných zdrojů se jeví jako výborný prostředek pomáhající zachovat pružnost pokožky a tkání. Dal by se tedy také použít preventivně, jen asi ne jako masážní prostředek (neklouže?), ale spíš nanášet – pokud by byl ve formě gelu.

Pupalka dvouletá je také velmi cenný olej, má široké spektrum blahodárných účinků (nejen na pleť, dá se užívat i vnitřně). Vzhledem k tomu, že ředí krev, není vhodné ji vnitřně užívat v těhotenství, ale pokud už těhotenství překročilo 38. týden, tak je naopak vhodná jako přírodní prostředek přípravy na porod. Obsahuje totiž látky, ze kterých tělo tvoří prostaglandin – hormon, který se významně účastní porodu. Fytoterapie tedy olej z pupalky řadí mezi prospěšné látky, které přirozeným způsobem napomáhají hladkému rozběhnutí porodu v situacích, kdy je těhotenství delší než 40. týden. Cca 3 týdny před porodem je tedy možné užívat pupalku jako masážní prostředek na hráz a od 38. týdne i jako doplněk stravy.

 

Přeji hladký a ničím nerušený porod,

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

 

Odpovědi v poradně Rodím v klidu jsou zdarma. Abychom mohli provozovat poradnu i nadále, potřebujeme pomoc dárců. Staňte se jedním z nich. Podpořte porodní asistentky v poradně například darem v ceně kávy. Darovat můžete ZDE 

  • Katka

Podpořte nás

Podpořte nás