Porod doma vs. porodnice (rizika a přínosy)

Radí Vám: Marie VnoučkováDobrý den,

Ráda bych se zeptala:

1) jaké hlavní (života ohrožující/zachraňující) výhody a nevýhody má porod doma vs. v porodnici?
2) jaká jsou rizika domácího porodu s Leidenskou mutací (heterozigot), když neberu léky a nikdy jsem neměla komplikace ani po úrazu na lyžích?
3) je nutné si píchat injekce na ředění krve, když výsledky krve jsou ok? Kdy mohu odmítnout a neohrozit sebe ani miminko?
4) je vhodné, jako prvorodička, rodit hned doma? Nemocnice a přístup lékařů je mi velmi nemilý a nerada bych si zažila špatně zkušenosti mnoha maminek že kterých si lékaři udělali pokusné subjekty.

Moc děkuji za odpověďi
Eliška

Dobrý den Eliško,

zajímáte se o to jaké přínosy a jaká rizika jsou spojená s domácím porodem pokud žena má Leidenskou mutaciNerada byste měla negativní prožitky spojené s péčí během porodu v porodnici.

Leidenská mutace je vrozené genetické onemocnění, které způsobuje zvýšenou srážlivost krve. Je to poměrně častá mutace. Má jí asi 5% lidí. Sama o sobě nemoc působí problémy jen zřídka. Nebezpečnou se však stává v kombinaci s dalšími faktory. V takovém případě hrozí lidem tvorba krevních sraženin, které se mohou utrhnout a způsobit životně nebezpečné komplikace jako plicní embolii anebo srdeční či mozkovou příhodu.

Přestože může mít Leidenská mutace nebezpečné důsledky, sama o sobě zpravidla nepůsobí žádné vážné potíže. V ohrožení života se člověk může ocitnout tehdy, kdy se ke zvýšené srážlivosti krve, kterou se nemoc projevuje, přidá některý z dalších faktorů, jež podporují vznik krevních sraženin (trombů). Jedním z faktorů je těhotenství (zejména třetí trimestr) a doba brzo po porodu.

Mutace se nijak neléčí. Pouze pokud hrozí vyšší riziko trombózy, podává se heparin nebo warfarin, jako prevence.

Podávání protisrážlivých léků je vždy individuální. Lékař vyhodnocuje výsledky krevních testů, osobní i rodinnou anamnézu a souběh dalších rizikových faktorů (např. kouření).

Ženy s Leidenskou mutací a trombózou v osobní nebo rodinné anamnéze pravděpodobně profitují z tromboprofylaxe (protisrážlivé léčby) v těhotenství. Pokud jste nikdy krevní sraženinu neměla, je možné, že antikoagulační léky nemusí být nutné během vašeho těhotenství. Bude vám však doporučeno aplikovat menší preventivní dávky heparinu po dobu nejméně sedmi dnů po porodu. Stejně tak, kdybyste musela v těhotenství ležet, mít klidový režim. Nehybnost také zvyšuje riziko trombózy, proto se v takovém případě doporučují kompresní punčochy, které zlepšují tok krve v žilách a tím také působí preventivně.

Porod doma je bezpečnou volbou tehdy, pokud je žena zdravá, těhotenství se vyvíjí normálně, porod začne sám od sebe v termínu, miminko je jedno a je hlavou dolů, žena se doma cítí bezpečně, má zajištěnou péči porodní asistentky a následnou péči v porodnici pro případ, že se porod nevyvíjí normálně. To jsou pouze základní pravidla. Je samozřejmě důležité, aby žena byla na porod připravená a měla dobrou předporodní péči, aby se vyloučily veškerá možná rizika.

V zemích, kde je péče při porodu doma standardem a je zajištěna pro všechny ženy, které si ji přejí, se předem mluví o možných rizicích, která se mohou lišit i v souvislosti s tím, že žena rodí poprvé nebo po několikáté. V tom případě některé studie uvádějí nepatrně vyšší riziko pro dítě u prvorodiček. Dále je u prvorodiček dosti významné riziko převozu během porodu do nemocnice. Informace můžete získat například v brožuře Rozhodnutí o místě porodu.

Výhoda porodu doma je ta, že pro některé ženy je domov nejlepší prostředí, kde se porod odehrává jako přirozený reflexní děj. Ženy cítí velkou spokojenost, pozitivní prožitek spojený s porodem. Péče při porodu doma je také finančně úspornější, proto je některými zdravotní systémy podporovaná (např. ve Velké Británii, na Novém Zélandu i jinde). 

Porod v porodnici má velkou výhodu v rychlé dostupnosti lékařské péče. Je proto vhodný pro všechny nemocné ženy a pro děti, které se rodí dříve, nebo je u nich známé riziko spojené s poporodní adaptací, nebo jakýkoliv možný další důvod. Například i ten, že mnoho žen se cítí v porodnici bezpečně a představa porodu doma by je stresovala.

Je tedy na vás, abyste zvážila všechna pro a proti. Bylo by dobré, kdybyste měla možnost probrat vše, včetně vaší anamnézy se svou porodní asistentkou. Ve vašem případě bude vhodná spolupráce i s gynekologem. Pokud gynekolog uzná za vhodné pak i s hematologem.

Buďte prosím k sobě pozorná, nejen ke svým potřebám, ale i ke s svým možným rizikům. Přeji vám nekomplikované těhotenství i spokojený porod, ať už proběhne kdekoliv.

Za tým poradny Rodím v klidu

Marie Vnoučková

porodní asistentka

  • Eliška

Podpořte nás

Podpořte nás