Očkování v těhotenství

Radí Vám: Marie VnoučkováDobrý den, ráda bych poprosila o radu. Očkovat se v 2 trimestru nebo ne. Nejsem odpurce ale v těhotenství se nechat očkovat mám jisté pochybnosti. Nerada abych ublížila miminku. Přece jen koluje tolik možných zpráv a člověk už neví čemu věřit. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
chápu naprosto vaše dilema. I když nejste odpůrce očkování, zvažujete zda se nechat očkovat ve druhém trimestru. Zpráv je mnoho. Těžko se v nich orientovat. Předpokládám, že se zajímáte o očkování proti viru covid-19.
Oficiální instituce se na základě dostupných dat shodují, že očkování proti covid-19 je bezpečné i pro těhotné ženy. Nežádoucí účinky jsou běžné jako u netěhotných žen. Očkování nezpůsobuje potrat ani předčasný porod. Naopak způsobuje tvorbu protilátek, které se mohou přenést i na dítě. Co se neví je, jaký má dopad očkování dlouhodobě. Z testů na zvířatech žádné poškození mláďat nebylo zjištěno. Vzhledem k tomu, že vakcína, která se používá  je “neživá” nemůže vyvolat onemocnění a ani se nepředpokládá, že má nežádoucí dlouhodobý vliv na matku i na dítě. Vyhledala jsem několik odkazů, kde můžete čerpat další informace. Určitě je důležité sledovat jejich aktuálnost. Situace se vyvíjí stále.
Americké ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb,  článek aktualizovaný 8. listopadu 2021.
Zda se máte očkovat nebo ne, nakonec budete muset rozhodnou stejně sama.
Musíte vzít v úvahu přínosy a rizika pro vaše zdraví a podle toho se rozhodnout. Jedna věc jsou data ze studií a všeobecná doporučení, druhá pak vaše osobní situace.
Není to jednoduché rozhodování když je člověk zodpovědný a zvažuje všechna pro a proti.
Určitě je dobré o všem diskutovat, mít možnost ptát se na všechny znepokojivé otázky. Pokud byste chtěla mluvit s některou porodní asistentkou z našeho týmu, zavolejte na Linku rodím v klidu.
Jinak samozřejmě diskutujte s vaším lékařem či lékařkou ať gynekologem tak i praktikem. Ti by vám měli pomoci. Přeji ať jste se svým rozhodnutím spokojená, ať se rozhodnete jakkoliv.
Za tým poradny rodím v klidu
Marie Vnoučková
porodní asistentka
  • Eliška

Podpořte nás

Podpořte nás