Je to v těhotenství normální?

Radí Vám: Světlana FrancováDobrý den, nevím zda se mohu ptát na takový dotaz ale zkusím to. Jsem v 16tt po ivf a uz od začátku mě bolí břicho. Dostala jsem magnezii lactici 2x denne ale i tak me stále bolí, tak beru 3x denně ale přijde mi to spíš horší, než lepší.. Je to každý den a někdy mi to brání v pohybu.. Podle doktorky je všechno v pořádku.. Myslíte, že to mám tedy pretrpet, nez to přejde? Čeká me odběr plodové Vody a bojím se, aby se neco nestalo miminku. A ještě mě už skoro týden boli kyčle.. Nejvíce pravá a hlavně v noci.. Celou noc se budim, protože nevím, jqk ležet a jaknsi dát nohu, jak to hrozně bolí.. Vubec nevím, co s tím a jestli je to normální nebo to mám začít nějak řešit?
Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Žádný dotaz není nepatřičný, každá těhotná žena by měla mít dostatek informací a také podporu, aby se dokázala vyrovnávat s nejrůznějšími změnami, které těhotenství provázejí.

Ptáte se, zda je normální, že Vás i několikrát denně bolí břicho tak, že Vám to brání v pohybu. Také zmiňujete obavy, které ve Vás vyvolává blížící se odběr plodové vody. Navíc Vás poslední dny trápí bolest kyčle a zvažujete, zda byste měla vyhledat pro sebe nějakou pomoc.

Zmiňujete, že Vás bolí břicho, ale neuvádíte konkrétní místo bolesti ani povahu bolesti, pátrat po jejích příčinách můžeme tedy jen obecně. Píšete, že Vaše gynekoložka nediagnostikovala žádnou abnormální situaci, tím tedy můžeme vyloučit závažnější komplikace a zaměřit pozornost na běžnější obtíže. Těhotenství bývá ženami prožíváno velmi individuálně: některá o něm téměř „neví“, jiné ženy trápí nejrůznější těžkosti. Mezi ně často patří i bolest v podbřišku způsobená zvyšující se zátěží děložních vazů. Ty se musí vyrovnat s větším tahem zvětšující se dělohy. Úlevu může přinést teplý obklad (např. z nahřívacích polštářků) nebo jemná těhotenská masáž. Některé porodní asistentky nabízejí tzv. rebozo masáž, která pomocí dlouhého šátku velmi šetrně uvolňuje celé tělo, zejména přetíženou oblast pánve a přináší hlubokou psychofyzickou relaxaci. S bolestí v podbřišku může souviset i bolest v kyčlích: díky napětí v pánevní oblasti se bolest může přenášet i na kyčle.

Bylo by dobré, aby Vás vyšetřil dobrý fyzioterapeut/fyzioterapeutka, který/á pracuje s těhotnými. Může ověřit, zda se nejedná o vážnější problém a také může pomoci oblast pánve uvolnit. Šetrným způsobem, jak odstranit napětí a bolest je i akupunktura (v rukou vyškoleného specialisty).

Pokud se bolest objevuje více v noci, je pravděpodobné, že by Vám pomohlo upravit polohu, ve které spíte: v poloze na boku je dobré vkládat mezi kolena polštářek, tím se oblast pánev více uvolní, nebude v takovém napětí. Těhotné ženy si často pořizují dlouhý polštář, který si jednak vkládají mezi kolena, a v pozdějších fázích těhotenství si jím podkládají i bříško (opět aby se snížil tah děložních vazů). Polštář je po porodu možné využít jako podporu při kojení.

Chápu, že ve Vás odběr plodové vody vyvolává strach, aby se nestalo něco miminku. Myslím, že je v pořádku, když své obavy sdělíte i lékaři/lékařce, který bude odběr provádět. Dle zákona o zdravotních službách jsme my zdravotníci povinni srozumitelně a v dostatečném předstihu objasnit jakýkoliv zákrok, který svým klientům doporučujeme, zejména vysvětlit přínosy i rizika.  Nevím, z jakého důvodu Vám lékaři indikovali odběr plodové vody, věřím, že důvody pro indikaci takového vyšetření jsou zásadní a přínos převažuje nad případnými komplikacemi. Je naprosto na místě, že toto vše můžete s lékaři konzultovat. U odběru plodové vody sice existují určitá rizika (v 0,5 – 1% případů), ale aminocentézu by měl vždy provádět zkušený lékař a to pod ultrazvukovou kontrolou.

Pokud byste si chtěla ještě popovídat se zkušenou porodní asistentkou a získat podporu, můžete se na nás obrátit i prostřednictvím poradenské telefonní linky na www.rodimvklidu.cz.

Přeji Vám, aby Vám případná vyšetření v těhotenství přinášela co nejméně stresu a věřím, že se podaří odhalit původ Vašich bolestí.  Bolest nemusí souviset s těhotenstvím, pokud bude přetrvávat, můžete ještě zvážit návštěvu chirurgické ambulance. Nemyslím si, že byste měla cokoliv „přetrpět“, každá bolest je pro tělo stres a zátěž, se kterou se musí vyrovnávat a tak je důležité najít její příčiny a vybrat vhodnou terapii.

 

S přáním všeho dobrého

 

Za tým poradny Rodím v klidu

Světla Francová

porodní asistentka

 

 

  • Nik

Podpořte nás

Podpořte nás